Problemy z układem ruchu
DANUTA CAPIGA • dawno temuPolacy nie dbają o układ ruchu, mimo że aż 75% odczuwa ból stawów, mięśni i kości. Bagatelizują sygnały ostrzegawcze, uważając że jest to mało istotne, próbują leczyć się domowymi sposobami.
Polacy nie dbają o układ ruchu, mimo że aż 75% odczuwa ból stawów, mięśni i kości. Bagatelizują sygnały ostrzegawcze, uważając że jest to mało istotne, próbują leczyć się domowymi sposobami.
Jak wynika z badań PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED tylko 17% wie, że sygnały wysyłane przez nasz organizm mogą być objawem poważnej choroby.
Żaden system w organizmie człowieka nie odgrywa tak ważnej roli dla zdrowia jak kręgosłup. Jest to swego rodzaju oś człowieka.
Aby zapobiec bólom kręgosłupa, należy pamiętać o kilku zasadach:
- dbać o prawidłową postawę,
- przestrzegać przerw, gdy mamy siedzącą pracę,
- nie dźwigać zbyt dużych ciężarów, a ciężar rozkładać równomiernie na obie strony ciała,
- unikać niewygodnego obuwia,
- ograniczyć chodzenie na wysokich obcasach,
- właściwie podnosić ciężary (powoli, na zgiętych kolanach),
- zadbać o wygodne spanie (dobry materac, płaska poduszka),
- prowadzić aktywny tryb życia,
- utrzymywać właściwą masę ciała,
- przestrzegać dobrze zbilansowanej diety.
— Gdy nie zadbamy o prawidłową postawę ciała, higienę pracy, unikanie obciążeń czy urazów w młodych latach, na pewno odczujemy negatywne skutki takiego postępowania w dojrzałym wieku – ostrzega dr Rafał Mikusek, ortopeda traumatolg ze Szpitala Centrum ENTEL-MED.
Przyczyną znacznych obciążeń układu ruchu jest otyłość. Niestety większość ma z tym problemy, a tylko nieliczni deklarują, że prowadzą zdrowy tryb życia.
Zbilansowana dieta, bogata we wszystkie witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe pozwala nam zachować prawidłową wagę, a połączona z aktywnością fizyczną pozytywnie wpływa na stan kości i stawów.
— Na choroby kręgosłupa skarżą się coraz młodsi pacjenci, choroby reumatyczne przestały być problemem tylko osób starszych. Na artrozę, która powstaje m.in. w następstwach urazów, zmian zapalnych, czy przeciążeniowych, cierpi coraz więcej 20-latków, a jest to poważna choroba zwyrodnieniowa stawów, uznana przez WHO za schorzenie cywilizacyjne – komentuje dr Rafał Mikusek.
Najważniejsze jest, by nie bagatelizować objawów, w nadziei „ że samo przejdzie”. Nie minie a nawet będzie jeszcze gorzej.
— Warto jednak mieć świadomość, że nawet niewinne z pozoru symptomy, takie jak obrzęki stawu lub kilku stawów, sztywność czy trwające kilka tygodni objawy bólowe mogą być oznaką poważnego, uciążliwego schorzenia, np. choroby zwyrodnieniowej stawów czy reumatoidalnego zapalenia stawów - dodaje ortopeda ze Szpitala Centrum.
Należy pamiętać, że to głównie od nas zależy, na ile pozwolimy swojej chorobie zmienić nasze życie prywatne i zawodowe i w jaki sposób poradzimy sobie z problemami, które niesie choroba.
Źródło: Biuroprasowe.enel.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze