Wady słuchu u dzieci
PATRYCJA • dawno temu

Pierwsze badanie słuchu odbywa się zanim upłynie trzecia doba życia dziecka. Tak wczesna kontrola narządu słuchu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju pociechy. Nie wykryta wada słuchu może spowodować opóźnienia w nauce mowy.
Przyczyny problemów ze słuchem
Oprócz wrodzonych wad słuchu (uwarunkowanych genetycznie lub powstałych na skutek nieprawidłowo przebiegającej ciąży), u małych dzieci może dojść do uszkodzenia słuchu w wyniku zażywania niektórych leków. Dlatego zanim podasz dziecku przepisany antybiotyk skonsultuj się z innym specjalistą, czy aby na pewno jest konieczny.

Rozwój niemowlęcia z wadą słuchu
Im wcześniej wykryjesz wady słuchu u maleństwa, tym lepiej dla niego. Leczenie uszkodzonego narządu słuchowego powinno rozpocząć się do 6 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać poszczególne dźwięki i wyrazy. W innym wypadku słabo słysząca pociecha będzie miała duże problemy z nauką mowy. Gdy zauważysz, że niemowlę nie reaguje na dźwięk grzechotki czy szeleszczące materiały, albo wydaje ci się zbyt krzykliwe udaj się z nim do pediatry, który wypisze skierowanie do laryngologa.
Aparaty słuchowe dla dzieci
Pierwszy aparat słuchowy zakłada się już rocznym maluszkom. Dzięki nim mogą kontrolować wydawane przez siebie dźwięki i uczyć się mówić. Dzieci, które miały problemy ze słuchem, po założeniu aparatu stają się spokojniejsze.
Ćwiczenia
Bardzo ważnym elementem terapii u dziecka z problemami słuchu są ćwiczenia mowy. Starsze dzieci można zapisać do logopedy. Z kilkumiesięcznym malcem pracuj sama. Mów do niego jak najwięcej, starając się mieć zwróconą twarz na wprost wzroku dziecka. Pomoże to dziecku połączyć ruch warg z mową i ułatwi naukę.

Najnowsze

Trendy w meblach ogrodowych 2025 – inspiracje na meble tarasowe i balkonowe
MATERIAŁ PROMOCYJNY
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze