Rewolucja w leczeniu. WADY GENETYCZNE można wykryć już u zarodka

Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie takich poważnych wad genetycznych u dziecka, jak zespół Downa, Pataua, Edwardsa, Klinefeltera czy Turnera.

Badanie PGD NGS to prawdziwa rewolucja w dziedzinie diagnostyki preimplantacyjnej. Stosując tę metodę lekarze są w stanie wykryć nieprawidłowości w liczbie chromosomów już na poziomie zarodka. Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie takich poważnych wad genetycznych u dziecka, jak zespół Downa, Pataua, Edwardsa, Klinefeltera czy Turnera.

Według danych Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych choroby genetyczne pojawiają się u 2–4 proc. dzieci. Bardzo często są one przyczyną zgonów noworodków. Powodują też niepełnosprawność fizyczną lub intelektualną.

To jest metoda bardzo precyzyjna, charakteryzuje się bardzo wysoką czułością. Stosując tę metodę, możemy zbadać geny w zarodku, zbadać ich liczbę, by zobaczyć, czy jest prawidłowa, wykryć tzw. aberracje chromosomowe, czyli choroby genetyczne, i nie tylko takie, które są najczęstsze, związane z nieprawidłową liczbą tych chromosomów, lecz także mutacje pojedynczych genów – mówi dr n. med. Michał Kunicki, ginekolog i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Jest to metoda, która daje nam przełom w leczeniu. Tak wczesne poznanie genotypu dotychczas było ograniczone, a metody, które były stosowane, charakteryzowały się pewną zawodnością - dodaje.

Źródło: Newseria Lifestyle
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Julita SCHUDŁA… 65 kilogramów! Jak WYCZYŚCIĆ SÓL i zadbać o buty po zimie? Dla dziecka to prawdziwa trauma. Jak uchronić je przed PORNOGRAFIĄ? Majewski do szefa Polsatu: "SŁONECZKO.." O co tak prosił? Zrobił to z miłości do syna. Dziecko WYTATUOWAŁO mu własny rysunek UCIĄŻLIWA DOLEGLIWOŚĆ dotyka aż 80. procent społeczeństwa! Można jej zapobiec Pierwsza PARODIA „Miłości na Bogato”! Lepsza od oryginału? Przerażające fakty na temat pracy LEKARZY Beztroska praca ochroniarzy polskich gwiazd Długotrwały smutek dziecka to znak. Lekceważony powoduje poważną chorobę Pijesz dużo wody? To może ci zaszkodzić! Jeszcze groźniejszy jest inny zwyczaj Domowe sposoby na BÓL ZĘBA. Wystarczy zajrzeć do kuchni