Rewolucja w leczeniu. WADY GENETYCZNE można wykryć już u zarodka

Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie takich poważnych wad genetycznych u dziecka, jak zespół Downa, Pataua, Edwardsa, Klinefeltera czy Turnera.

Badanie PGD NGS to prawdziwa rewolucja w dziedzinie diagnostyki preimplantacyjnej. Stosując tę metodę lekarze są w stanie wykryć nieprawidłowości w liczbie chromosomów już na poziomie zarodka. Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie takich poważnych wad genetycznych u dziecka, jak zespół Downa, Pataua, Edwardsa, Klinefeltera czy Turnera.

Według danych Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych choroby genetyczne pojawiają się u 2–4 proc. dzieci. Bardzo często są one przyczyną zgonów noworodków. Powodują też niepełnosprawność fizyczną lub intelektualną.

To jest metoda bardzo precyzyjna, charakteryzuje się bardzo wysoką czułością. Stosując tę metodę, możemy zbadać geny w zarodku, zbadać ich liczbę, by zobaczyć, czy jest prawidłowa, wykryć tzw. aberracje chromosomowe, czyli choroby genetyczne, i nie tylko takie, które są najczęstsze, związane z nieprawidłową liczbą tych chromosomów, lecz także mutacje pojedynczych genów – mówi dr n. med. Michał Kunicki, ginekolog i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Jest to metoda, która daje nam przełom w leczeniu. Tak wczesne poznanie genotypu dotychczas było ograniczone, a metody, które były stosowane, charakteryzowały się pewną zawodnością - dodaje.

Źródło: Newseria Lifestyle
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Łagodzi ból, koryguje wady postawy. Wszystko o KINESIOTAPINGU Polska supermodelka robi karierę aktorską. MAŁGOSIA BELA zagra jedną z głównych ról! Tak przygotowywali się do otwarcia pierwszego fast foodu w Polsce. Archiwalna relacja pracowników Teraz zwrot zakupionego towaru jest łatwiejszy. Wystarczy znać przepisy Częsty błąd chorych na raka może zmniejszać skuteczność terapii Jest najstarszym taksówkarzem w Polsce. W zawodzie pracuje od 58 lat! Najlepszy SEKS PO KŁÓTNI. Dlaczego godzimy się w łóżku? MATYLDA DAMIĘCKA uczy makijażu! Jak producenci oszukują na MAKARONIE JAJECZNYM? Jaki BIUSTONOSZ na siłownię? Kobiety często popełniają błąd Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko? Nie tylko. Nadmierna higiena jest przyczyną wielu chorób Co piąty turysta wraca z egzotyczną chorobą. "To personel przenosi choroby"