Rewolucja w leczeniu. WADY GENETYCZNE można wykryć już u zarodka

Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie takich poważnych wad genetycznych u dziecka, jak zespół Downa, Pataua, Edwardsa, Klinefeltera czy Turnera.

Badanie PGD NGS to prawdziwa rewolucja w dziedzinie diagnostyki preimplantacyjnej. Stosując tę metodę lekarze są w stanie wykryć nieprawidłowości w liczbie chromosomów już na poziomie zarodka. Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie takich poważnych wad genetycznych u dziecka, jak zespół Downa, Pataua, Edwardsa, Klinefeltera czy Turnera.

Według danych Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych choroby genetyczne pojawiają się u 2–4 proc. dzieci. Bardzo często są one przyczyną zgonów noworodków. Powodują też niepełnosprawność fizyczną lub intelektualną.

To jest metoda bardzo precyzyjna, charakteryzuje się bardzo wysoką czułością. Stosując tę metodę, możemy zbadać geny w zarodku, zbadać ich liczbę, by zobaczyć, czy jest prawidłowa, wykryć tzw. aberracje chromosomowe, czyli choroby genetyczne, i nie tylko takie, które są najczęstsze, związane z nieprawidłową liczbą tych chromosomów, lecz także mutacje pojedynczych genów – mówi dr n. med. Michał Kunicki, ginekolog i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Jest to metoda, która daje nam przełom w leczeniu. Tak wczesne poznanie genotypu dotychczas było ograniczone, a metody, które były stosowane, charakteryzowały się pewną zawodnością - dodaje.

Źródło: Newseria Lifestyle
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Anna Grodzka o relacjach z Jarosławem Kaczyńskim. „Ciekawe, czy pocałowałby mnie w rękę” Witaminowa bomba zamiast masła. Trzy pomysły na PASTY DO KANAPEK Tak wygląda najbrzydszy pies świata Co zrobić, gdy masz za duży dekolt? Modowe porady CHRZEŚCIJANKI Urlop ojcowski to nie wszystko. Tacie należy się więcej wolnych dni Kim był dostawca, który PRZYNIÓSŁ PIZZĘ na galę Oscarów? Jest nowy TELEDYSK EDYTY GÓRNIAK! Nagrała go w USA Porcje posiłków ODMIERZAJ WŁASNĄ PIĘŚCIĄ. To najlepsze dla żołądka Niezwykła historia POLSKIEGO ARYSTOKRATY. Nie mówi nawet po polsku! Chroni przed osteoporozą i KOBIECYMI nowotworami. Jednak wciąż jemy jej za mało Rozmiar ma znaczenie? Ten mężczyzna od lat boryka się ze swoją przypadłością Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk