Rewolucja w leczeniu. WADY GENETYCZNE można wykryć już u zarodka

Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie takich poważnych wad genetycznych u dziecka, jak zespół Downa, Pataua, Edwardsa, Klinefeltera czy Turnera.

Badanie PGD NGS to prawdziwa rewolucja w dziedzinie diagnostyki preimplantacyjnej. Stosując tę metodę lekarze są w stanie wykryć nieprawidłowości w liczbie chromosomów już na poziomie zarodka. Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie takich poważnych wad genetycznych u dziecka, jak zespół Downa, Pataua, Edwardsa, Klinefeltera czy Turnera.

Według danych Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych choroby genetyczne pojawiają się u 2–4 proc. dzieci. Bardzo często są one przyczyną zgonów noworodków. Powodują też niepełnosprawność fizyczną lub intelektualną.

To jest metoda bardzo precyzyjna, charakteryzuje się bardzo wysoką czułością. Stosując tę metodę, możemy zbadać geny w zarodku, zbadać ich liczbę, by zobaczyć, czy jest prawidłowa, wykryć tzw. aberracje chromosomowe, czyli choroby genetyczne, i nie tylko takie, które są najczęstsze, związane z nieprawidłową liczbą tych chromosomów, lecz także mutacje pojedynczych genów – mówi dr n. med. Michał Kunicki, ginekolog i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Jest to metoda, która daje nam przełom w leczeniu. Tak wczesne poznanie genotypu dotychczas było ograniczone, a metody, które były stosowane, charakteryzowały się pewną zawodnością - dodaje.

Źródło: Newseria Lifestyle
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Podnoszą ciężary i wciąż czują się atrakcyjnie. Tak wyglądają polskie sztangistki Coś dla fanów PIKANTNYCH dodatków. Szybki sos do przekąsek i mięsa Fenomenalne KREACJE OSCAROWE, które przeszły do historii „Light” nie znaczy zdrowy. Mniej cukru czy tłuszczu to więcej chemii Mają najgorszą kuchnię na świecie, ale ta potrawa to wyjątek. Zjadają jej ponad tonę! Drogocenne właściwości KASZY. Jej kaloryczność po ugotowaniu zmniejsza się ponad pięciokrotnie Najlepsze sposoby na WORKI I CIENIE POD OCZAMI Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję Te triki powinna znać każda pani domu. Ułatwiają pracę w kuchni W której ławce siedzi twoje dziecko? Miejsce w sali lekcyjnej ma znaczenie Jak obrać mango przy pomocy SZKLANKI? Program do sporządzania portretów przestępców stworzył IDEAŁ PIĘKNA