Leczenie zębów w ciąży – co robić, gdy jest konieczne?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuWiesz, że w ciąży należy ostrożnie podchodzić do różnych niestandardowych – czyli nieplanowanych z powodu twojego stanu – badań, np. szczepień. Ale co z wizytami u stomatologa? Nie wszystko da się przewidzieć przed ciążą. Co robić, gdy leczenie zęba jest konieczne? Czy nie zaszkodzi to dziecku?
Iść czy nie iść?
Choć leczenie zębów należy zaplanować na czas przed rozpoczęciem starań o dziecko, nagłe wypadki mogą zdarzyć się także w błogosławionym stanie. Czasem jest to drobny ubytek, który „odzywa się” podczas jedzenia zimnych czy gorących posiłków, a czasami stan zapalny, który wywraca do góry nogami codzienne życie. Tabletki przeciwbólowe w ciąży – tylko za zgodą lekarza. Kompresy – na dłuższą metę nie pomagają. Pozostaje wizyta u stomatologa. Czy jednak w ciąży jest to dobry pomysł? Przyszłe mamy muszą pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie ich dziecka. Zapalenie zęba czy dziąsła może źle wpłynąć na płód, dlatego konsultacja z dentystą jest konieczna. Nie wszystkie jednak zabiegi i badania stomatologiczne są dla ciężarnej bezpieczne
Jak leczyć zęby, by nie zaszkodzić ciąży?
Jedynym badaniem stomatologicznym niewskazanym w ciąży jest badanie rentgenowskie. Wydaje się, że jeśli zmiany w uzębieniu są poważne, jest to konieczne, jednak źródło większości stanów zapalnych leży głębiej i jest do wykrycia jeszcze przed ciążą. Dlatego zadbaj o to, by takie ubytki były wcześniej wyleczone. Warto także zaczekać z wybielaniem zębów. Wszelkie inne zabiegi mogą i powinny być zastosowane. Wiele mam obawia się wpływu znieczulenia na dziecko. Lekarze jednak u kobiet w ciąży stosują specjalne substancje znieczulające, które nie zawierają składników, mogących wywołać skurcze macicy. Naturalnie, im później wykonuje się znieczulenie (II-III trymestr), tym bezpieczniej.
Kontrola
Pamiętaj też, że zmiany ciążowe, spowodowane buzującymi hormonami dotykają także uzębienia. Dlatego idealny stan uzębienia przed ciążą nie musi być aktualną sprawą w II trymestrze. Dlatego nawet jeśli nie odczuwasz bólu, wybierz się do stomatologa i skontroluj zęby.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze