Badania krwi w ciąży
BEATKA • dawno temuKobieta ciężarna musi znajdować się pod stałą opieką lekarską. Konieczne jest wykonywanie regularnych badań w ciąży. I choć ich ilość i częstotliwość może cię przerazić, nie możesz z nich rezygnować. Badania w ciąży pomagają wcześnie wykryć zagrożenie zdrowia i życia dziecka, a także oceniają stan kobiety. W razie nieprawidłowości możliwa będzie szybka interwencja lekarza. Badanie krwi w ciąży wykonywane jest co miesiąc lub co dwa, oprócz tego wykonywane są specjalistyczne badania krwi takie jak: test na HIV, na toksoplazmozę, na oznaczenie poziomu cukru we krwi oraz na hormony ciążowe.
Morfologia w ciąży
Pierwsze badanie krwi w ciąży należy wykonać już podczas pierwszej wizyty u lekarza. Wyniki morfologii informują o stanie organizmu. Na podstawie badania krwi można wykryć niedobory żelaza i początek anemii w ciąży. Poza tym można zauważyć niedobory witamin z grupy B, kwasu foliowego. Na co zwraca uwagę lekarz podczas analizy wyników badań krwi? Znaczący będzie poziom hemoglobiny (minimum 11 g/dl), liczba erytrocytów, liczba leukocytów, uwagę należy zwrócić również na płytki krwi. Zbyt mała liczba erytrocytów może świadczyć o niedokrwistości, wzrost leukocytów – o infekcji. Z kolei niedobór płytek krwi powoduje małopłytkowość, którą czasami należy leczyć.
Na pierwszym badaniu lekarz określi grupę krwi z czynnikiem Rh. Są to podstawowe dane, które kobieta musi mieć w dokumentach podręcznych. Panie, które mają ujemne Rh powinny wykonać dodatkowo badanie serologiczne (odczyn Coombsa). Dzięki temu badaniu możliwe będzie wykrycie przeciwciał odpornościowych, które wytwarzane są pod wpływem konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny to reakcja organizmu kobiety na krew dziecka o innym czynniku Rh. Badanie należy powtórzyć w II i w III trymestrze ciąży. Kobiety, których czynnik Rh jest inny niż czynnik Rh dziecka otrzymują po porodzie immunoglobulinę anty-Rh, która zapobiega powstawaniu przeciwciał.
Wyniki morfologii
Normy:
- Hemoglobina (Hb, HGB): 11,5–13,5 g/dl. Zbyt niska hemoglobina może zwiastować niedokrwistość.
- Erytrocyty, czyli krwinki czerwone (E, RBC): 3,5–4,5 mln/mikrolitr. Mniejsza liczba czerwonych krwinek może pojawić się w wyniku utraty krwi, niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego lub żelaza.
- Leukocyty, czyli krwinki białe (L, WBC): 10–15 tys./mikrolitr. Ich poziom spada na skutek chorób hematologicznych, podnosi się w wyniku infekcji lub uszkodzenia tkanek.
- Płytki krwi, trombocyty (PLT): 100–300 tys./mikrolitr.
- Hematokryt, gęstość krwi (Ht): 37–52%. Wynik ponad normę oznacza stan odwodnienia, z kolei wynik poniżej normy występuje razem z niedokrwistością.
- Glukoza: 70–105 mg%. Wyższy wynik może zwiastować cukrzycę ciążową, a niższy – dietę niskowęglowodanową.
- Żelazo całkowite: 60–150 mikrogramów/dl.
Podane powyżej normy laboratoryjne są jedynie orientacyjne. Jeżeli poszczególne twoje wyniki są poniżej normy, nie przejmuj się. Lekarz wyjaśni ci, dlaczego tak się dzieje i czy jest to poważne. Analizę wyników robi się, mając na uwadze zaawansowanie ciąży, a także wyniki poprzednich badań.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze