Hemoglobina w ciąży
BEATKA • dawno temuW ciąży zmienia się skład krwi. Poziom erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi (RBC – red blood cells) jest zwykle niższy niż przed ciążą. Dlaczego tak się dzieje? Podczas ciąży w organizmie kobiety zwiększa się objętość krwi, ale dzieje się tak, gdyż krew zostaje rozrzedzona. Jeżeli badania krwi w ciąży wykażą niską ilość erytrocytów, wówczas istnieje ryzyko anemii w ciąży. Jest to rodzaj anemii fizjologicznej, która pojawia się bardzo często, niemniej jednak konieczne jest odpowiednie leczenie, w celu zapobiegnięcia ewentualnym powikłaniom ciąży.
Skład krwi w ciąży
Waga kobiety w ciąży wzrasta i przyczyną nie jest tylko rozwój dziecka i niektórych organów wewnętrznych. W organizmie kobiety zwiększa się objętość krwi (o około 50%). Jak zmieniają się proporcje poszczególnych elementów składowych krwi? Osocze zwiększa swoją objętość o około 75%. Pozostała ilość to wzrost objętości krwinek czerwonych. Kobieta powinna pamiętać, że zależnie od tego, w jakim momencie życia się znajduje (przed ciążą, w ciąży, po ciąży), badanie krwi wykaże inny wynik. Na wynik badania mają też wpływ trymestry ciąży. Parametry powiązane z czerwonymi krwinkami to:
- średnia objętość krwinki czerwonej – oznaczana jako MCV – mean corpuscular volume;
- rozkład objętości erytrocytów we krwi – oznaczany jako RDW – red cell distribution width;
- poziom hemoglobiny, czyli barwnika krwi zawartego w czerwonych krwinkach i transportującego tlen – oznaczany jako Hgb lub Hb;
- średnia masa hemoglobiny w krwince – oznaczana jako MCH – mean corpuscular hemoglobin;
- średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach – oznaczane jako MCHC – mean corpuscular hemoglobin concentration;
- hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości całej krwi – oznaczany jako Hct.
Norma erytrocytów u kobiet wynosi 4,0–5,0 M/L. W okresie ciąży ilość czerwonych krwinek może zmniejszyć się do 3,5 M/L. Najniższa wartość hemoglobiny w ciąży to 110 g/l (6,8 mmol/L) w pierwszym trymestrze, a 105 g/L (6,5 mmol/L) w drugim trymestrze i trzecim trymestrze. Niższe wyniki hemoglobiny powinny skłonić kobietę do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
Anemia fizjologiczna u kobiety w ciąży
Anemia w ciąży musi być leczona. Objawy anemii to nieprzyjemne dolegliwości, które skutecznie utrudniają życie. Nieleczona anemia może zagrozić prawidłowemu rozwojowi ciąży.
Objawy anemii:
- ogólne zmęczenie,
- silny ból głowy,
- zawroty głowy,
- nadmierne wypadanie włosów,
- łamanie się paznokci,
- problemy z koncentracją,
- tachykardia,
- niedociśnienie,
- bladość,
- drętwienie kończyn,
- bóle brzucha.
Wpływ anemii na dziecko znajdujące się w łonie matki – może dojść do:
- pojawienia się wad rozwojowych,
- zaburzeń wzrostu płodu,
- przedwczesnego porodu,
- poronienia.
W celach profilaktycznych oraz leczniczych należy przyjmować żelazo. Pomocna będzie też witamina C, która zwiększa wchłanianie żelaza. Najłatwiej przyswajalne żelazo znajduje się w mięsie. Żelazo występujące w warzywach wchłania się trudniej. Jeżeli kobieta przyjmuje suplementy diety, powinna brać je na około godzinę przed posiłkiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze