Dzień Świętego Pirana
EWA • dawno temuPiątego marca Kornwalijczycy obchodzą dzień Świętego Pirana (ang. St. Piran’s Day), patrona Kornwalii i górników cyny.
Święty Piran (albo Perran) żył w VI wieku. Według podań pochodził z Irlandii, gdzie dokonał wielu cudów. Nie zdobył jednak sympatii rządzących i z ich rozkazu, z młyńskim kołem u szyi, został strącony z klifu do wzburzonego morza. Święty jednak nie utonął. Dotarł szczęśliwie do Kornwalii, gdzie odkrył cynę (ang. tin).
Dzień Świętego Pirana był początkowo obchodzony przez górników cyny. Współcześnie dzień ten stał się narodowym świętem mieszkańców Kornwalii, podczas którego z radością podkreślają własną tożsamość kulturową. Część Kornwalijczyków uważa siebie za wywodzącą się z plemion celtyckich odrębną grupę etniczną w przeszłości używającą języka kornijskiego i mającą częściowo odrębną historię.
Od lat 50. ubiegłego wieku obchody tego dnia stają się coraz huczniejsze, a ich głównym elementem jest flaga św. Pirana. Niegdyś była postrzegana jako symbol nacjonalistyczny, dziś jest szeroko obecna i uznana za symbol dumy narodowej Kornwalijczyków. Przedstawia biały krzyż na czarnym tle. Wedle legendy patron Kornwalii utworzył ten znak, widząc rozpuszczającą się w ogniu rudę cyny.
Co roku w niedzielę po dniu patrona historię św. Pirana ukazuje przedstawienie odgrywane na wydmach w Perranporth. To miejsce, do którego przybył święty, a nieopodal zbudował kaplicę.
Zobacz także:
Kornwalia – wrzosowa kraina Wielkiej Brytanii
Historia flagi Wielkiej Brytanii
Saint Patrick’s Day
Dzień Świętego Andrzeja
Dzień Świętego Dawida
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze