Jak usunąć kurzajki?
BEATKA • dawno temu • 1 komentarzKurzajki to choroba wirusowa, która pojawia się na skórze w postaci brodawek, a wywołują ją wirusy. Zakażenie kurzajkami jest bardzo łatwe. Niestety, leczenie zdecydowanie trudniejsze. Z problemem kurzajek boryka się sporo osób, dlatego też sposoby na kurzajki wyrastają niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Kurzajki u dzieci i u dorosłych są dość dokuczliwe. Czasami powodują silny ból, zwłaszcza wówczas gdy wyrastają obok paznokcia.
Leczenie i zapobieganie kurzajkom
Pierwszą zasadą na kurzajki jest zakaz ich rozdrapywania. Od osoby zakażonej łatwo można się zakazić przez dotyk, używanie wspólnego ręcznika, innych przedmiotów domowych, a także przez korzystanie z basenu, solarium, szatni. Wirus brodawczaka doskonale rozwija się w miejscach, w których bytuje dużo ludzi, np. dogodnym miejscem do rozwoju wirusa są brodziki, z których należy korzystać przed wejściem na pływalnię.
Najstarszą metodą usuwania kurzajek jest lapisowanie. Specjalny patyczek lapisowy jest dostępny w każdej aptece. Na kurzajki pomocne też będą wszelkie maści, płyny lub żele z kwasem salicylowym, mlekowym lub mocznikiem. Jeśli nie masz cierpliwości ani ochoty sama radzić sobie z kurzajkami, udaj się do dermatologa. Lekarz zamrozi brodawkę ciekłym azotem lub usunie ją za pomocą łyżeczkowania. Wcześniej brodawka musi zostać odpowiednio zmiękczona. Aby to zrobić, można posmarować ją maścią salicylową i zakleić plasterkiem. Po usunięciu kurzajki należy miejsce po niej odkażać za pomocą wody utlenionej i przykrywać ją plasterkiem, w celu uniknięcia infekcji.
Na małe zmiany brodawkowe pomocna będzie elektrokoagulacja. Jeśli wymienione metody nie podziałają, należy do kurzajki wstrzyknąć bleomecynę. Niestety, to mało przyjemny zabieg, gdyż wywołuje ból, niemniej jednak jest bardzo skuteczny. Kurzajki mają jedną charakterystyczną właściwość: wystarczy usunąć jedną, by pozostałe zniknęły.
Kurzajki na dłoniach są mniej bolesne, niż kurzajki na stopach. Te drugie podczas chodzenia wbijają się w skórę. Aby zapobiec pojawieniu się kurzajek, pilnuj dziecko, by nie wkładało rączek do buzi i nie obgryzało paznokci. Zwracaj uwagę na higienę dziecka, szczególnie na to, by często myło ręce. Jeśli któryś z domowników ma kurzajki, powinien mieć swoje przybory toaletowe i obcinać paznokcie swoimi nożyczkami.
Domowe sposoby na kurzajki
Wśród domowych sposobów na kurzajki najpopularniejszym jest przykładanie żółtego mleczka z łodygi jaskółczego ziela. Smarowanie zakażonego miejsca należy powtarzać jak najczęściej. Nasmarowane miejsce warto zakleić plasterkiem. Jeśli metodę tę stosujemy na kurzajkach u dzieci, należy bezwzględnie pilnować, by maluch nie wetknął posmarowanego miejsca do buzi, bowiem jaskółcze ziele jest trujące. Metody tej nie poleca się dzieciom z alergią. Roślina ta jest dostępna na całym obszarze Polski.
Z pomocą może przyjść również kuracja czosnkowa. Ząbek czosnku należy rozmiażdżyć i nałożyć na brodawkę. Następnie miejsce to warto zakleić plasterkiem. Czosnek wymieniamy 4 razy dziennie i zostawiamy go również na noc. Kurację stosujemy przez około półtora tygodnia, wówczas pojawią się rezultaty.
Do leczenia kurzajek można wykorzystać też mniszek lekarski, który również jest łatwo dostępną rośliną. Inna nazwa mniszka to brodawnik. Kurzajki należy smarować sokiem z łodygi.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze