Zęby też się starzeją. Jak poprawić ich wygląd i zdrowie?

Z wiekiem zmienia się nie tylko wygląd naszej skóry czy kondycja organizmu – również zęby podlegają procesom starzenia. Ścieranie szkliwa, przebarwienia, choroby przyzębia czy braki w uzębieniu to tylko niektóre z problemów, z jakimi mierzą się osoby starsze. Jak skutecznie dbać o zdrowie jamy ustnej w dojrzałym wieku? Na co zwrócić uwagę przy odbudowie zębów? I jak utrzymać efekt leczenia na lata? Odpowiada lek. Karolina Cepińska, stomatolog z warszawskiej kliniki L’experta.


Czy seniorzy powinni częściej odwiedzać dentystę?
– Wizyty kontrolne są ważne dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku, i powinny odbywać się regularnie co 6 miesięcy – wyjaśnia stomatolog z warszawskiej kliniki L’experta. – Jednak u osób starszych częściej obserwujemy problemy z dziąsłami, związane z chorobami przyzębia. W takich przypadkach może się okazać, że konieczne są kontrole nawet co 3 miesiące, aby skutecznie monitorować stan jamy ustnej i zapobiegać pogłębianiu się zmian – dodaje.
Higiena jamy ustnej – czy seniorzy muszą dbać inaczej?
Choć podstawowe zasady higieny pozostają niezmienne, u osób starszych często potrzebne są dodatkowe narzędzia, które ułatwią skuteczne czyszczenie zębów. – Wraz z wiekiem precyzja manualna może się zmniejszać, dlatego warto sięgnąć po szczoteczki elektryczne, irygatory czy szczoteczki międzyzębowe, które są łatwo dostępne i nie stanowią dużego wydatku – radzi stomatolożka. – Kluczowe jest, aby dostosować narzędzia do swoich potrzeb i nie rezygnować z codziennej, dokładnej higieny – podkreśla.
Zęby się ścierają – jak poprawić ich estetykę?
Zmiany w kolorze i kształcie zębów to naturalna konsekwencja ich użytkowania przez wiele lat.– Nawet jeśli pacjent nie cierpi na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, z czasem dochodzi do ich ścierania i przebarwień, wynikających m.in. z diety czy nawyków – mówi lek. Cepińska. – Estetykę uzębienia można poprawić poprzez leczenie protetyczne – niezależnie od wieku pacjenta.

Przy planowaniu odbudowy braków zębowych, ważna jest jednak indywidualna ocena stanu przyzębia. – Musimy mieć pewność, że ząb, który chcemy wykorzystać jako filar pracy protetycznej, jest stabilny i zdrowy, a sama odbudowa powinna być zaplanowana tak, by służyła przez długie lata – tłumaczy specjalistka.
Jak dbać o zęby po leczeniu protetycznym?
Niezależnie od tego, czy pacjent ma stałe uzupełnienie protetyczne, czy protezę ruchomą, higiena i regularne kontrole są kluczowe. – Każda praca protetyczna wymaga regularnych przeglądów – najlepiej co 6 miesięcy. Na takich wizytach uczymy pacjentów, jak dbać o mosty, korony czy protezy – mówi stomatolog z kliniki L’experta.
W przypadku protez ruchomych szczególnie ważne jest, aby dbać nie tylko o ich czystość, ale też o zdrowie dziąseł. Nieprawidłowa higiena może prowadzić do zakażeń grzybiczych czy powstawania próchnicy.
Jakie narzędzia są niezbędne?
W codziennej pielęgnacji jamy ustnej, również po leczeniu protetycznym, sprawdzą się:
• nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe,
• irygatory do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych,
• specjalistyczne szczoteczki do czyszczenia protez,
• płyny antybakteryjne do płukania ust.

– Nie chodzi tylko o zęby naturalne – protezy również wymagają dokładnego czyszczenia. Ich niedostateczna higiena może prowadzić do poważnych powikłań, które wpłyną nie tylko na stan jamy ustnej, ale i ogólne zdrowie – podkreśla ekspertka.
Zęby – podobnie jak inne części ciała – z wiekiem się zmieniają. Dzięki odpowiedniej profilaktyce, nowoczesnym narzędziom i indywidualnie zaplanowanemu leczeniu protetycznemu, można cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata. – Wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia, a wręcz przeciwnie – powodem, by dbać o zdrowie jamy ustnej jeszcze staranniej – podsumowuje lek. Karolina Cepińska.


Polecane przez autora:
- Leczenie ortodontyczne małych dzieci
- Jaki aparat ortodontyczny dla dziecka?
- Poprawa estetyki zębów okiem ortodonty
Źródło: L'experta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze