Kurzajki u dzieci
PATRYCJA • dawno temuKurzajki u dziecka spędzają mamom sen z powiek. Chropowate, szarobrunatne narośla na skórze nie tylko szpecą malutkie dłonie, ale również sprawiają ból. Choć istnieje wiele sposobów na kurzajki, żaden nie wydaje się być w 100% skuteczny zwłaszcza, że kurzajki to choroba wirusowa, którą bardzo łatwo się zarazić, a trudno wyleczyć. Jak się bowiem okazuje, kurzajki wciąż pozostają nierozwikłaną zagadką medyczną. Z czego to wynika?
Nieestetyczne i bolesne brodawki
A wszystko za sprawą wirusa brodawczaka ludzkiego, który wywołuje kurzajki. Odmian tego wirusa jest całe mnóstwo, a co gorsza, wiele szczepów nie daje się hodować w laboratoriach. W efekcie naukowcy nie są w stanie znaleźć skutecznego leku na wszystkie jego odmiany.
Kurzajki na dłoniach nie są tak dokuczliwe jak kurzajki na stopach, które pod wpływem nacisku wbijają się głęboko w skórę. Powodują dotkliwy ból przy każdym kroku oraz są przyczyną stanu zapalnego skóry. Łatwo je pomylić z odciskami i nagniotkami, dlatego wstrzymaj się z ich usuwaniem i jeśli nie znikną w ciągu 2 dni, skonsultuj się z dermatologiem. Zrób to koniecznie także wtedy, gdy brodawki wyrosną w okolicy paznokcia, gdyż napierając na jego płytkę, mogą powodować silny ból.
Gdy zauważysz u dziecka kurzajki, nie pozwól mu wkładać rączek do buzi i oducz obgryzania paznokci, aby nie zainfekować wirusem jamy ustnej. Zabraniaj dziecku korzystania z cudzych ręczników i ubrań oraz każ myć ręce przed posiłkiem i po przyjściu z placu zabaw. Pamiętaj również o tym, aby nie obcinać paznokci u rąk i nóg cążkami lub nożyczkami innych domowników.
Sposoby na kurzajki
Leczenie kurzajek to nie taka prosta sprawa. Jeśli jedna metoda nie pomoże, sięgnij po następną. Niekiedy oporne na leczenie kurzajki znikają same z dnia na dzień. Cóż, jak dotąd nie wytłumaczono, dlaczego tak się dzieje.
Na początku sięgnij po domowe sposoby na kurzajki. Medycyna ludowa zaleca smarowanie brodawek sokiem z glistnika. Roślina, znana również pod nazwą "jaskółcze ziele", posiada rurkowate łodyżki, po przełamaniu których wycieka żółta lub pomarańczowa maź. Zawarte w niej alkaloidy, flawonoidy, aminy i minerały całkiem skutecznie zwalczają kurzajki. Nie pozwalaj dziecku samemu smarować narośli. Zatarcie oka sokiem mogłoby spowodować bowiem szereg niebezpiecznych dolegliwości. Co więcej, stosowanie tej metody jest wysoce niewskazane w przypadku alergików.
Starą, ale wciąż popularną i dość skuteczną metodą na kurzajki jest lapisowanie, czyli nasączanie brodawek specjalnym płynem z patyczka lapisowego (do nabycia w aptece). W leczeniu kurzajek stosuje się również maści i żele zawierające kwas salicylowy lub mlekowy. Z odpornymi na leczenie kurzajkami należy zgłosić się do dermatologa, który przepisze silniejsze leki, ewentualnie zaleci usunięcie kurzajek poprzez łyżeczkowanie lub zamrażanie kurzajekciekłym azotem. W nielicznych przypadkach, gdy inne metody zawiodą, a brodawki wracają jak bumerang, w ogniska kurzajek wstrzykuje się bleomycynę. Zabieg choć bolesny, jest bardzo skuteczny. Tak czy inaczej, o leczeniu trudnych do usunięcia brodawek powinien zadecydować dermatolog.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze