Opryszczka u dzieci
URSZULA ROGALSKA • dawno temuWirus Herpes simplex potrafi być bardzo niebezpieczny dla dzieci, gdyż jako choroba zakaźna może nieść za sobą różnorodne objawy i groźne konsekwencje. Dzieci nawet do 5 roku życia powinny być chronione przed możliwością zarażenia się tym wirusem. Konieczne jest jednak oprócz ochraniania dziecka w sytuacji wystąpienia, szybkie i skuteczne zdiagnozowanie i podjęcie leczenia.
Objawy opryszczki u dzieci
Opryszczka to początkowo mały bolący pęcherzyk, który zaczyna szczypać i piec, nierzadko prowadząc do wystąpienia wysokiej temperatury ciała. Pęcherzyk ten pojawia się w okolicy ust lub bezpośrednio na nich i wypełniony jest na początku płynem surowiczym, a potem ropą. U dzieci dodatkowym objawem może okazać się rozdrażnienie, brak apetytu, a nierzadko z biegiem infekcji dzieci mogą odczuwać ból gardła, mogą pojawić się powiększone węzły chłonne lub ostatecznie prowadzić do wystąpienia dreszczy, drgawek. U niemowląt i noworodków objawy mogą przybrać gwałtowny obrót, prowadząc do stanu zagrożenia życia. U starszych dzieci objawy potrafią mieć różnorodne nasilenie, lecz nie są już tak niebezpieczne jak u maluszków.
Leczenie opryszczki u dzieci
Niemowlęta dosyć rzadko chorują na wirus opryszczki, gdyż posiadają przeciwciała chroniące je przed tym wirusem. Jednakże jeżeli dojdzie do zarażenia, choroba bywa bardzo niebezpieczna dla niemowląt i noworodków, prowadząc np. do zapalenia opon mózgowych, uszkodzenia oczu, mózgu czy też śmierci. Istotne jest zatem szybkie i odpowiednie zdiagnozowanie choroby, a w przypadku najmłodszych konieczna jest hospitalizacja, gdzie podawane są im leki przeciwwirusowe. Ważne jest jednak uświadomienie, że wirus opryszczki występuje w organizmie na zawsze, a dziecko jest jego nosicielem. U starszych dzieci opryszczka wykazuje niemiłe objawy, ale już nie zagraża życiu. Najczęstszymi są: pojawiające się swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie małego punktowego miejsca w okolicy ust lub na ustach, a także dodatkowo pojawić się mogą na policzkach czy też w ustach. Bywają też takie sytuacje, że rodzice nie zauważają zakażenia, bo brak jest ostrych objawów jak u niemowlaków i wówczas również leczenie nie zostaje zastosowane. W przypadku wystąpienia i uwidocznienia niemiłych objawów dzieci otrzymują miejscowe leki. Ważne, by dbać o higienę rąk i buzi u dzieci, bo zmniejsza to rozprzestrzenianie się choroby na inne partie ciała.
Sposoby na unikanie zarażenia opryszczką
Najskuteczniejszą metodą zawsze jest zapobieganie aniżeli leczenie. Dlatego też ważne jest, by maluchy chronić przed wirusem Herpes simplexpoprzez kontrolowanie czystości rąk u dzieci, unikanie czułych gestów z osobami, u których pojawiła się opryszczka. Należy również uważać, by rzeczy dzieci nie miały kontaktu z osobą zarażoną. Dlatego też ważne jest szybkie uczenie dziecka, ale też kontrolowanie u dzieci, by nie piły z tych samych butelek, kubków czy nie używały tych samych sztućców, ręczników. Wirus opryszczki w bardzo szybki i łatwy sposób przenosi się z jednej osoby na drugą, dlatego tak ważna jest higiena.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze