Żucie gumy
BEATKA • dawno temuPo gumę do żucia sięgają nie tylko osoby młode, ale też dorośli. Ten zrobiony z żywicy drzew przysmak ma tyle samo przeciwników, ile zwolenników. Żucie gumy oczyszcza zęby, odświeża oddech i daje dużo frajdy. Nie wszystkie gumy są jednak bezpieczne dla naszego zdrowia. Gumy słodkie i owocowe są niewskazane, ponieważ mają szkodliwy wpływ na zęby. Żucie bezcukrowych gum nie zastąpi prawidłowej pielęgnacji zębów. Tylko właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty mogą zagwarantować piękny i zdrowy uśmiech.
Oczyszczanie zębów
Gumy do żucia oczyszczają zęby. Dlatego też warto żuć je po posiłkach, oczywiście tylko w sytuacjach, gdy nie ma możliwości umycia zębów. W jaki sposób guma do żucia wpływa na higienę jamy ustnej? Żucie gumy zwiększa objętość śliny w jamie ustnej. W składzie śliny znajdują się substancje odpornościowe, które likwidują część bakterii i neutralizują kwasy powstałe w buzi. Kwasy niszczą szkliwo, dlatego też im jest ich mniej w jamie ustnej, tym lepiej.
W przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się resztki jedzenia, które powodują próchnicę u dzieci. Większa objętość śliny w jamie ustnej szybciej je wypłukuje. Żucie gumy do zębów przez około 15 minut przywraca naturalne pH w buzi. Warto jednak pamiętać, że żucie gumy nie zastąpi mycia zębów. Tylko regularne szczotkowanie za pomocą szczoteczki do zębów i pasty dla dzieci pozwoli zachować piękny uśmiech.
Czyszczenie zębów za pomocą gumy do żucia jest możliwe, jeżeli jest to guma bez cukru. Gumy owocowe i słodzone są niepolecane, a nawet niewskazane. Cukry zawarte w takich gumach działają szkodliwie na szkliwo i zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy u dzieci.
Stres i koncentracja a żucie gumy
Według badań żucie gumy łagodzi stres. Wiele osób, które stają przed sytuacjami wywołującymi stres, zaciska nerwowo szczęki. Przez takie zachowania szkliwo nazębne ulega szybszemu ścieraniu. Tymczasem żucie gumy zdecydowanie zmniejsza napięcie mięśniowe oraz hamuje wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dlatego też, jeśli czekają cię sytuacje stresowe, miej pod ręką gumę.
Według badań żucie gumy poprawia koncentrację i pozwala się skupić. W trakcie żucia do mózgu dociera więcej krwi, a tym samym tlenu. Dotlenione komórki mózgowe lepiej działają. Poprawie ulega nie tylko koncentracja, ale też zdolność zapamiętywania. Według niektórych, żucie gumy jest pomocne dla osób odchudzających się. W trakcie żucia zmniejsza się uczucie głodu. Ponadto łatwiej jest zapanować nad koniecznością sięgnięcia po słodycze oraz nad skłonnościami do podjadania. Guma polecana jest też osobom walczącym z nałogiem palenia. Zamiast sięgać po kolejnego papierosa, można sięgnąć po gumę.
Zalety żucia gumy przemawiają na jej korzyść. Niemniej jednak nie można zapominać o negatywnych skutkach zbyt długiego żucia gumy. Wśród nich znajdują się: uzależnienie od żucia gumy (żucie staje się nawykiem, osoba uzależniona odczuwa potrzebę sięgania po gumę), obciążenie stawów żuchwowych, przerost mięśni żwaczy. Wszystko to może doprowadzić do wystąpienia patologicznego zgrzytania zębami w nocy, tzw. bruksizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze