Kiedy niemowlę widzi?
PATRYCJA • dawno temuWzrok u dzieci rozwija się stopniowo. Poczynając od życia płodowego, w 26. tygodniu ciąży maluszek zaczyna otwierać oczy, jednak reakcja na światło występuje już wcześniej w postaci przyspieszonego bicia serca. Jak widzi noworodek? Zdecydowanie za słabo, aby rozróżniać z daleka kształty i kolory. Narząd wzroku wymaga treningu i współpracy z mózgiem, aby zarejestrowany obraz został odpowiednio przetworzony. O tym, jak widzi noworodek, a jak niemowlę, oraz jak stymulować zmysł wzroku, by przyspieszyć jego rozwój, dowiecie się z poniższego artykułu.
Co widzi noworodek?
W pierwszym miesiącu życia noworodek widzi niewiele. Jego zdolność widzenia ogranicza się do odwracania głowy w kierunku światła. Potrafi zatrzymać wzrok na bliskim przedmiocie tylko przez chwilę. Zamiast śledzić wzrokiem poruszający się przedmiot, maluszek przekręca główkę. W pierwszych tygodniach po urodzeniu malec źle reaguje na ostre światło, dlatego lepiej unikać takich sytuacji i zainwestować w zasłony lub rolety do pokoju dziecięcego.
Ostrość widzenia jest niemal 30 razy gorsza u noworodków w porównaniu z dorosłymi. Na jakość obrazu wpływa ich odległość przedmiotu od oczu dziecka. Obraz jest zamazany wtedy, gdy dwa przedmioty znajdują się zbyt blisko siebie, lub gdy jakiś przedmiot zlokalizowany jest dalej niż kilkadziesiąt centymetrów od twarzy dziecka. Z widzeniem barw również nie jest „kolorowo”. Noworodek dostrzega przede wszystkim intensywne barwy. Dlatego wybierając pierwsze zabawki dla dziecka, wybieraj te, które mają kontrastowe kolory. Zdaniem niektórych naukowców pierwszy kolor, jaki postrzegają dzieci, to czerwony. Większy zakres barw malec nabędzie do 4. miesiąca życia.
Widzenie u noworodka jest dosyć specyficzne, gdyż malec widzi lepiej to, co znajduje się nie w środku, a po brzegach pola widzenia. To tzw. widzenie peryferyjne, które zmieni się z upływem czasu. Ponieważ w pierwszym miesiącu życia dziecko jest praktycznie bezradne, to nie potrzebuje zbytnio rozwiniętego narządu wzroku. W zupełności wystarcza mu znajomość twarzy mamy, którą bacznie obserwuje podczas karmienia piersią, przewijania czy kąpieli.
Wzrok u niemowląt
W drugim i trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się zabawkami, nie ruszając przy tym główką. Co więcej, malec potrafi skupić wzrok w jednym punkcie przez dłuższą chwilę. Stopniowo jego fascynację rozbudzają własne części ciała, dlatego bacznie przygląda się rączkom i wierzgającym nóżkom. Kilkumiesięczne niemowlę jest w stanie przewidzieć, gdzie znajdzie się za chwilę poruszający się przedmiot. Ćwicz wzrok dziecka za pomocą karuzeli do łóżeczka, grzechotek, zabawek na gumce lub sprężynce.
Rozwój zdolności motorycznych dziecka pozwala na sprawne chwytanie zabawek w 6–7. miesięcu. W tym wieku dzieci uważnie oglądają zabawki ze wszystkich stron. Równie chętnie też wyrzucą zabawki za burtę wózka podczas spaceru, aby obserwować zachowanie mamy i ćwiczyć śledzenie wzorkiem upadającej zabawki. Dotykanie i rzucanie zabawek to również nauka widzenia. Dzieci testują w ten sposób odległość do przedmiotu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze