Noworodek a niemowlę
BEATKA • dawno temuKiedy noworodek zmienia się w niemowlaka? Rozwój dzieci w pierwszym roku życia jest zawrotny. Maluchy bardzo szybko wykształcają nowe zdolności i udoskonalają zmysły. Kiedy dziecko jest noworodkiem, a kiedy już niemowlakiem?
Okres noworodkowy
Mianem noworodka określa się dziecko, które przyszło na świat po 32. tygodniu ciąży. Dzieci, które urodziły się między 37. a 42. tygodniem ciąży są donoszone. Mianem noworodków urodzonych przedwcześnie określa się dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży. Maluchy urodzone po 42. tygodniu ciąży to noworodki przenoszone. Dziecko jest noworodkiem do 29 dnia życia lub też do czasu odpadnięcia kikuta pępowinowego.
Zachowanie noworodka może wydać się nieco niepokojące. Maluch płacze, wydawałoby się, bez powodu, wykonuje niezgrabne ruchy, a jego wygląd odbiega od wyidealizowanego wyobrażenia o maluszku. Dzieci przez pierwszy miesiąc życia przystosowują się do nowych warunków. Dla nich wszystko jest nowe: dotyk ludzkiej ręki, niższa temperatura otoczenia, nowe dźwięki. Zupełnie inaczej się je, oddycha, wydala. Noworodek jest niedojrzały i potrzebuje opieki dorosłych. Płacz dziecka to sygnał, że maluch czegoś potrzebuje. Dlatego płacz może oznaczać różne rzeczy: mokrą pieluchę, głód, tęsknotę, strach, nudę. Nie należy ignorować płaczu dziecka, gdyż to spotęguje jego negatywne uczucia.
Sen dziecka w pierwszym miesiącu jest bardzo długi. Około 16–21 godzin na dobę. Są to jednak dane przybliżone. Maluch może przesypiać 3–4 godziny, a może budzić się też co 15 minut. Jeżeli jednak dziecko śpi dłużej niż 6 godzin, należy je obudzić. Maluch musi spożyć posiłek. Jest to szczególnie zalecane, gdy karmisz piersią. Jak często powinny jeść noworodki? Na żądanie. Zarówno w wypadku, gdy karmisz piersią, jak również, gdy karmisz butelką. Kolor kupki dziecka zależy od diety matki karmiącej piersią. Jeżeli jednak pojawiają się zaparcia u dzieci (wypróżnianie sprawia dziecku ból, a kupki są twarde), należy malucha dopajać.
Wygląd noworodka może rozczarować. Skóra dziecka ma kolor siny, może mieć żółtą karnację. Maluch rzadko otwiera oczka, jeżeli już otworzy, może mieć zeza. Noworodek ma wydłużoną głowę, spuchnięte powieki, łuszczącą się skórę na dłoniach i stopach, meszek na ciele, spłaszczony nos, pryszcze. Charakterystyczne dla malucha są też zaciśnięte piąstki.
Okres niemowlęcy
Okres niemowlęcy trwa do końca pierwszego roku życia. W tym czasie rozwój dziecka jest niezwykle gwałtowny. Następuje intensywny rozwój fizyczny, rozwój intelektualny i rozwój psychiczny. Do 6 miesiąca życia dziecko karmione piersią lub butelką powinno jeść na żądanie. Później, gdy dziecko skończy już 6 lat można urozmaicać dietę dziecka. Pierwsze dźwięki, inne niż płacz, pojawiają się około trzeciego miesiąca życia.
Maluch uczy się podnosić główkę, z uwagą zaczyna obserwować rzeczy wokół siebie. Po 6 miesiącu życia dziecko zaczyna gaworzyć. Powoli zaczyna siadać. Świat oczami dziecka jest niezwykle ciekawy. Dlatego też maluch chwyta w rączki wszystko, co znajduje się w jego zasięgu. U dzieci siedmiomiesięcznych pojawiają się zęby mleczne. Rozwój każdego dziecka zależy od czynników genetycznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze