Niania do dziecka
BEATKA • dawno temuKiedy rodzice pracują, pojawia się problem opieki nad dzieckiem. Niemowlak w żłobku nie zawsze czuje się dobrze. Panie opiekujące się dziećmi nie mogą skupiać się tylko nad jednym i nieraz maluch musi czekać na swoją porcję przytulania lub na przewinięcie. Być może lepszym wyjściem będzie zatrudnienie niani do malucha. Opiekunka do dziecka powinna posiadać pewne cechy charakteru. W jaki sposób można je zweryfikować? Jakie pytania zadawać kandydatkom na opiekunki? Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z nianią?
Szukanie niani do dziecka
Żeby wybrać właściwą osobę do opieki nad dzieckiem, należy rozpocząć poszukiwania około pół roku przed powrotem do pracy. Wówczas, jeżeli niania okaże się niewłaściwa, będziesz miała czas na znalezienie innej osoby. Niania powinna mieć dobre podejście do dzieci. Mile widziane będą referencje i doświadczenie w opiece nad dzieckiem. Im wcześniej niania zacznie przychodzić do dziecka, tym szybciej maluch się do niej przyzwyczai i nie będzie się bał zostać z nianią sam, bez mamy.
Poszukiwania odpowiedniej niani będą przebiegać sprawnie, jeżeli będziesz wiedzieć, o co ją pytać. Poproś kandydatkę na nianię o to, by opowiedziała o swoim doświadczeniu w pracy z dziećmi. Zapytaj o jej wiedzę na temat rozwoju dziecka, pielęgnacji dziecka oraz zasad higieny. Łatwiej będzie ci zweryfikować odpowiedzi niani, jeżeli sama będziesz znała odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania. Dowiedz się, czy kandydatka na opiekunkę jest uzależniona od palenia papierosów. Poznaj jej nawyki życia codziennego, dowiedz się czy jest to osoba dbająca o swoje zdrowie, aktywna sportowo oraz zadbana.
Jeżeli masz wątpliwości w stosunku do kandydatki, nie musisz jej zatrudniać. Kieruj się czasami intuicją. Jeżeli zostawisz swoje dziecko pod opieką osoby, do której masz zaufanie, łatwiej ci będzie rozstać się z maluszkiem na osiem godzin pracy. Uzgodnij z nianią grafik, dowiedz się, w jakich godzinach będzie mogła ona zajmować się twoim maleństwem. Idealną sytuacją jest, gdy może ona zająć się dzieckiem wtedy, gdy ty idziesz do pracy. Pamiętaj, że dziecko szybko przywiązuje się do osób, dlatego częste zmiany opiekunek nie są wskazane.
Jeżeli nie masz zaufania do ogłoszeń zamieszczanych w gazetach lub w Internecie, popytaj wśród znajomych lub skorzystaj z usług agencji opiekunek. Być może uda ci się znaleźć osobę sprawdzoną. Wcześniej też przemyśl sprawę wieku ewentualnej niani. Osoby młodsze są z pewnością energiczniejsze i pełne zapału. Jednak starsze panie mają więcej doświadczenia i mądrości życiowej.
Współpraca z nianią
Jeżeli już wybrałaś nianię, musisz omówić z nią zasady tego, jak dobrze wychować dziecko. Z pewnością niania będzie miała swoje propozycje. Przedyskutujcie je wspólnie. Zapoznaj nianię z zasadami panującymi w waszym domu. Omów z nią godziny posiłków, dietę dziecka oraz rodzaje kar dla dzieci. Jeżeli rodzice mają swoją koncepcję wychowawczą, niania z pewnością uszanuje metody. Tym bardziej, że nowe zasady wychowawcze wprowadzą w życie malucha niepotrzebny rozgardiasz i zamieszanie.
Ważnym punktem ustaleń jest wysokość wynagrodzenia. Być może będziesz potrzebowała pomocy niani również w weekendy. Nie zapomnij wliczyć tych godzin do wynagrodzenia. Ustal zakres obowiązków opiekunki do dziecka. Niania nie jest gosposią, dlatego gotowanie, sprzątanie i robienie zakupów nie powinno wchodzić w skład jej obowiązków. Chyba że niania zdecyduje inaczej.
Kiedy niania zacznie już zostawać z maluchem, obserwuj dziecko i jego zachowania. Na początku warto zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Możesz zatelefonować do niani w ciągu dnia lub po prostu wrócić wcześniej do domu. Oczywiście, niedopuszczalne jest nękanie opiekunki do dziecka, zbytnia podejrzliwość może pozbawić cię dobrej niani. Na pierwszym miejscu stawiaj jednak dobro dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze