Panuj nad emocjami w ciąży!
ISABELLE • dawno temuCiąża może być trudnym okresem nie tylko dla ciała, ale także umysłu i emocji. To czas nadziei, ale też i lęków, które u wielu kobiet powodują swoistą karuzelę nastrojów. Tak zwane huśtawki nastrojów, mieszane uczucia, niepokój i drażliwość są zupełnie normalne. Jednak nie możemy dać się zwariować. Nawet jeśli czujesz, że wpadasz w emocjonalny dołek czy chandrę, jest kilka sposobów, aby zapanować nad szalejącymi emocjami.
Emocje w ciąży wpływają także na dziecko – jak sobie poradzić?
Kortyzol to hormonu stresu. Może on przenikać przez łożysko do dzidziusia, którego nosisz pod swoim sercem. Dlatego nadmierny stres nie tylko jest obciążeniem dla ciebie, ale także dla dziecka. Joga, medytacja czy ćwiczenia aerobowe okazały się zmniejszać stres nawet podczas ciąży. A może szczególnie w tym stanie. To, co powinnaś robić codziennie, aby uniknąć zbytnich zawirowań hormonalnych, to głębokie oddychanie, wczesne kładzenie się spać (aby sen był jak najdłuższy i najbardziej efektywny) oraz częste spacery. Dbaj o siebie i dziecko, robiąc sobie krótkie przerwy, zarówno jeśli pracujesz, jak i w domu. Ma to zasadnicze znaczenie dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dziecka. Spokojna ciąża to jedna z najpiękniejszych przygód i stan, w jakim może znaleźć się kobieta. Jeśli natomiast nie radzisz sobie ze sobą, udaj się do specjalisty, który poinformuje, jakie ćwiczenia fizyczne i psychiczne posłużą ci na poprawę nastroju.
Możesz być panią emocji!
Wiele kobiet doświadcza albo po raz pierwszy zmiennych nastrojów, albo przeżywa nawrót jakichś emocji z przeszłości. Częste są to też zaburzenia lękowe. Nierozwiązane problemy istniejące przed zajściem w ciążę, mogą okazać się kluczowe i pogarszają sytuację. Jeśli bierzesz już jakieś leki na poprawę nastroju, psychiatra może polecić ci leczenie – bezpieczne zarówno dla twojego zdrowia, jak i dla zdrowia i życia dziecka. Jeśli masz skłonności do depresji czy stanów lękowych, zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Jeśli jakiś smutek czy lęk utrudnia ci normalne życie – sen, jedzenie, relaks, stosunki z ludźmi – możesz być zaniepokojona. Jednak nie przejmuj się zbyt mocno – możesz poddać się terapii. Dla dobra dziecka i swojego nie powinnaś cierpieć w milczeniu.
Przede wszystkim psychika. Dzisiejsze kobiety starają się być żeńskim odpowiednikiem supermana, jednak bywa to męczące i może nawet przygnębiające. Tym bardziej dopada nas to w ciąży. Macierzyństwo wymaga dużo energii i obowiązków. Jeśli w ciągu dnia nie będziesz umiała znaleźć czasu na chwilę zrelaksowania się, zdystansowania, zwariujesz! Ustal sobie harmonogram dnia i trzymaj się go. Naucz się także bycia asertywną i nie pozwól dokładać sobie obowiązków. Unikniesz wtedy niepotrzebnych frustracji.
Ważna jest także twoja relacja z ojcem dziecka. Badania wykazują, że zadowolenia ze związku gwałtownie opada zaraz po narodzinach pierwszego dziecka. Dzieje się tak, ponieważ wchodzicie w nową sytuację i musicie się w niej odnaleźć. Dlatego najlepiej byłoby, gdybyście ustalili wiele rzeczy, jeszcze kiedy jesteś w ciąży – zarówno gdy chodzi o kwestie obowiązków domowych, jak i opiekę nad noworodkiem. Dzielcie się także swoimi przeżyciami. To po pierwsze bardzo zbliża i buduje atmosferę zaufania, a po drugie rozładowuje napięcia.
Ciąża to piękny okres, ale także trudny – dla ciebie, dla dziecka i dla osób z twojego otoczenia. Dobre panowanie nad emocjami może przerodzić ten czas w najpiękniejsze 9 miesięcy życia, które będziesz chciała jeszcze nie raz powtórzyć!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze