Uczucia i emocje
KAROLINA • dawno temuNa pewno nie raz słyszałaś, że kluczem do szczęśliwego związku jest rozmowa z partnerem o tym, co się w danym czasie czuje. To tylko jeden z niekończącej się listy przykładów wpływu odczuwanych przez nas emocji w codziennym życiu. To emocje odpowiedzialne są za naszą złość, zazdrość, strach, nienawiść, lecz także dzięki nim odczuwamy przyjemność czy radość. Życie bez uczuć i emocji byłoby niewątpliwie nijakie i obojętne. Wydaje się, że podejmowanie jakichkolwiek czynności byłoby niemożliwe lub utrudnione, bowiem co innego motywuje nas do działania, jeśli nie powstanie jakiś stosunek emocjonalny wobec rzeczywistości. Rolę uczuć w naszym życiu trudno przecenić, ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co jest ich przyczyną, lub jakie ich rodzaje się wyróżnia? Jeżeli chcesz poznać tajemnice świata uczuć i emocji, przeczytaj poniższy artykuł.
Uczucia a emocje
Zanim wskazane zostaną rodzaje emocji i uczuć, o jakich istnieniu podświadomie doskonale zdajemy sobie sprawę, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich wzajemnej relacji. Otóż mamy tu do czynienia z dość sporym bałaganem terminologicznym, ponieważ w potocznym języku oba pojęcia stosowane są zazwyczaj wymiennie. Niektórzy jednak wskazują wyraźną różnicę między uczuciami i emocjami. Czym są emocje? To nic innego, jak nasza bezpośrednia reakcja na bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego. Kiedy takie sygnały zostaną przez nas zinterpretowane, wówczas możemy mówić już o różnych rodzajach uczuć. Warto zaznaczyć, że ta sama emocja w odmiennych sytuacjach i w czasie może być przez nas przetworzona na inne uczucie. Zaobserwować to możemy w przypadku, kiedy na spóźnienie przyjaciela raz reagujemy złością, a innym razem czujemy gniew lub nawet nienawiść. Charakterystyczne jest, że uczucia będące swoistym odbiciem stosunku człowieka do otaczającego go świata są przypisywane wyłącznie ludziom. Okazuje się, że emocje to jeden z podstawowych elementów składających się na przetrwanie chociażby zwierząt, natomiast ich wyższa forma stanowiąca swoistą interpretację, to już domena ludzi.
Znając już różnicę między emocjami i uczuciami, warto zastanowić się, w jaki sposób powstają. Wyróżnia się kilka elementów powodujących powstanie w człowieku emocji. Zalicza się do nich: rzeczy, obiekty, innych ludzi oraz własne potrzeby. Mogą one także powstać jako efekt kontaktu z samym sobą, a także poprzez bodźce odbierane przy pomocy zmysłów. Zaznaczyć należy, że za ich powstawanie odpowiedzialne są struktury korowe mózgu.
Rodzaje emocji i uczuć
Mówiąc o rodzajach uczuć i emocji, przeprowadzić można kilka kwalifikacji, a większość z wymienionych przykładów jest nam doskonale znana. Najprostszy jest podział na emocje pozytywne i negatywne. Do pierwszej grupy niewątpliwie zaliczyć można sytuacje, jakie najczęściej skłaniają nas do podtrzymywania takiego stanu, jednak i tu wskazać można wyjątki od tej ogólnej zasady. Druga grupa jest wypełniona emocjami o wprost przeciwnym wpływie. Otóż, czując negatywne emocje jak najszybciej pragniemy wyjść z zaistniałej sytuacji.
Istotne jest, że często emocje mylone są przez nas z uczuciami. Na przykład kiedy mamy silną potrzebę zaspokojenia seksualnego, zdarza się, że identyfikujemy ją jako uczucie miłości.
Emocje i uczucia odgrywają istotną rolę w życiu każdego człowieka i są wyrazem jego stosunku do otaczającej rzeczywistości, dlatego wszelkiego rodzaju zaburzenia w ich obrębie powinny być dla nas wyraźnym znakiem ostrzegawczym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze