Produkty light
MARGERITA • dawno temuSzczupła sylwetka to dzisiaj niemal obowiązek współczesnego człowieka. Wraz z modą na zachowanie linii oraz w imię idei walki z otyłością zaczęto produkować żywność o obniżonej wartości energetycznej. Na półkach sklepowych można znaleźć produkty light, fitness lub slim. Nazwy te sugerują obniżoną kaloryczność, ale… czy to prawda? Czy żywność light to zdrowe odchudzanie?
Czym są produkty light?
Definicja light nie została dokładnie sprecyzowana i brakuje jej prawnego usankcjonowania. Żywność light powinna być „lekka” i zawierać mniejkalorii, węglowodanów lub tłuszczów, jednak produkty z napisem na opakowaniu light nie podlegają żadnej kontroli i nie potrzeba do niej certyfikatu. Korzystając z takiej luki w prawie producenci indywidualnie dopasowują etykiety light do własnych produktów. Choć wydane przez Parlament Europejski rozporządzenie mówi, że żywność light powinna zawierać przynajmniej 30% mniej wartości energetycznej od produktu tradycyjnego, to w praktyce niejednokrotnie okazuje się, że „odchudzony” produkt prawie niczym się nie różni. Dodatkowo dla takich produktów producenci stosują synonimicznie nazwy typu fitness, fit, slim itp., które mają kojarzyć się klientom jako zdrowa i niskokaloryczna żywność. Tymczasem takie myślenie jest dalekie od rzeczywistości, dlatego jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego produktu, zawsze uważnie czytaj etykiety.
Aby osiągnąć mniejszą zawartość składników kalorycznych w produkcie, producenci muszą zastąpić je innymi substancjami, by produkt był nadal smaczny i dobrze wglądał. Często są to sztuczne dodatki nieprzyswajalne przez organizm. Co prawda nie dostarczają kalorii, ale również wpływają niekorzystnie na organizm. Idealnym przykładem jest majonez light, który może i ma mniej tłuszczu, ale za to zazwyczaj więcej skrobi oraz zagęszczaczy. W tym przypadku jedne kalorie są zastępowane innymi, co czasami prowadzi do paradoksalnego zjawiska – produkt z etykietką light tak naprawdę ma o wiele więcej kalorii niż ten „normalny”.
Czy żywność light jest zdrowa?
Jeśli aktualnie jesteś na diecie i uważasz, że każdy tłuszcz to wróg, bo dostarcza tylko dużo kalorii – to jesteś w błędzie. Nie możesz rozpatrywać tłuszczu tylko w kategorii energetycznej, ponieważ jest nam potrzebny do życia. Tłuszcz, podobnie jak białko stanowi budulec komórek.
Tłuszcz w naszym organizmie jest potrzebny do:
- produkcji żółci, hormonów oraz witaminy D,
- przyswajalności witamin A, D, E i K, rozpuszczalnych w tłuszczach,
- wchłaniania karotenoidów (likopen i beta-karoten), które zapobiegają chorobom serca i nowotworom.
Przykładowo odtłuszczone mleko jest niepełnowartościowe, gorzej trawione i przyswajane. Kefiry i jogurty light lub 0% często zawierają dodatkowo mleko w proszku, czyli utleniony cholesterol. Chudy ser nie dostarcza witamin, tylko może prowadzić do fermentacji w jelitach. Podsumowując – odłuszczony nabiał nie tylko powstrzymuje wchłanianie witamin A, D, E i K, ale również może wywołać niestrawności. Dlatego warto jeść produkty mleczne, ale tylko te pełnotłuste lub póltłuste.
Ponadto, aby zachowane zostały podobne właściwości produktu, producenci dodają do nich sporo chemicznych substancji, które mają za zadanie polepszyć smak, nadać odpowiedni kolor, konsystencję, utrzymać prawidłową strukturę produktu. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy produkty light są zdrowe odpowiedź jest prosta. Trudno w przypadku takich „ulepszonych” produktów, nawet pomimo obniżenia kalorii użyć sformułowania zdrowa żywność.
Kupując produkty nie wpadaj jednak w panikę! Szereg wątpliwości i zagrożeń wypływających ze spożywania żywności typu light, fitness czy slim nie powinno stanowić podstawy do bezwzględnego wykluczenia ich z diety. Jak we wszystkim, tak i w tym przypadku musisz zachować jedynie umiar i, co najważniejsze, czytać etykiety! Na przykład czekolada z dopiskiem light ma podobną liczbę kalorii, co tańsza „zwykła” czekolada, z tą tylko różnicą, że zawiera niezdrowy słodzik. Zatem nie daj nabić się w butelkę i nie wierz bezgranicznie hasłom reklamowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze