Błonnik pokarmowy - produkty
DAMIESA • dawno temuPozwala utrzymać prawidłową masę ciała, a także regulować pracę przewodu pokarmowego, dzięki czemu układ trawienny funkcjonuje prawidłowo, a my pozbywamy się szkodliwych toksyn. Gdzie znaleźć błonnik i jakie jest jego inne działanie na nasz organizm? Oto kilka faktów na temat tego ważnego w naszej diecie składnika pokarmowego.
Rola błonnika
Do najważniejszych profitów dla naszego organizmu należy zaliczyć zwiększenie odporności i stymulowanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Do tego błonnik obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów poprzez wydalanie kwasów żółciowych, umożliwia spadek poziomu glukozy we krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca i wątroby oraz przeciwdziała kamicy żółciowej. Dzięki spożywaniu błonnika możemy zapobiec cukrzycy, zmniejszyć ryzyko miażdżycy i odtruć organizm ze szkodliwych związków takich jak: toksyny, metale ciężkie i substancje rakotwórcze. Błonnik, zwiększając ilość wody w kale, eliminuje także bóle wywołane hemoroidami i ułatwia wydalanie.
Ten składnik pokarmowy jest niezbędny dla osób pragnących zrzucić kilka kilogramów. Przede wszystkim, zapewnia na długo, przyjemne uczucie sytości w żołądku, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko pokonać napady wilczego głodu i opanować podjadanie między posiłkami. Błonnik absorbuje wodę i pęcznieje w żołądku, hamując nadmierny apetyt mamy więc możliwość systematycznej utraty kilogramów. Do tego błonnik znajdujący się w pokarmach zapobiega zaparciom, likwidując uczucie ciągłego wzdęcia. Przyspiesza eliminację niestrawionych resztek, ułatwia wypróżnianie się i stymuluje rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.
Jak najlepiej spożywać błonnik?
Znajdziemy go w warzywach (groch, fasola, marchew, szpinak, pietruszka, ziemniaki) i owocach (suszone śliwki, morele, daktyle, papaja, rodzynki, maliny i awokado), ale także w otrębach i płatkach owsianych. Jego duże ilości posiada także ciemne pieczywo, niełuskany ryż i różnego rodzaju kasze. Zalecana dzienna dawka błonnika to ok. 40 gram. Warto wprowadzić więc do swojej diety zdrowy nawyk dodawania otrąb pszennych bądź żytnich do jogurtów spożywanych na śniadanie czy w porze wieczorowej. Wystarczą 3 łyżki, aby móc poprawić przemianę materii, utrzymywać prawidłową wagę ciała i zapewnić sobie porządną dawkę energii. Otręby wymiatają resztki pokarmowe i ułatwiają opróżnianie jelit. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów, bo w przeciwnym razie może dojść do zaparć.
Przeciwwskazania do spożywania błonnika
Spożywanie błonnika w dużej ilości nie jest wskazane osobom zmagającym się z nieżytem żołądka, wrzodami dwunastnicy czy zapalaniem trzustki. Jego nadmiar może także prowadzić do takich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak bóle brzucha, biegunka czy wzdęcia. Co ciekawe, duża ilość błonnika może osłabić działanie pigułek antykoncepcyjnych. Optymalny odstęp czasu między spożyciem pokarmów, które go zawierają a przyjęciem tabletki powinien wynosić ok. 2 godziny.
Czy błonnik znajduje się w Twojej codziennej diecie? Jeśli nie – najwyższa pora to zmienić! Dla lepszego zdrowia i zachowania szczupłej sylwetki na dłużej!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze