Poznaj niezwykły wpływ błonnika na układ pokarmowy
JOANNA HIRSZLER • dawno temuNa pewno nieraz słyszałaś o tym, że obecność błonnika w diecie jest niezwykle ważna. Zapewne zdajesz sobie sprawę także z tego, że składnik ten skutecznie zapobiega zaparciom. Jednak to nie wszystko, co powinnaś wiedzieć o błonniku pokarmowym. Posiada on również inne, cenne dla organizmu właściwości. Zastanawiasz się jakie?
Błonnik odbudowuje florę bakteryjną jelit
Czy wiedziałaś, że błonnik zaliczamy do grona ważnych dla organizmu prebiotyków? Jest on składnikiem, który odżywia obecne w jelitach bakterie odpowiedzialne za fermentację poszczególnych składników pokarmowych. Z kolei prawidłowa flora bakteryjna jest równoznaczna z mniejszym ryzykiem uciążliwych wzdęć i zaparć.
Produkty bogate w błonnik, które powinny się znaleźć w twojej codziennej diecie, to: płatki owsiane, otręby, owoce oraz warzywa, a także produkty pełnoziarniste, czyli kasze, pieczywo oraz ryż.
Błonnik zapobiega schorzeniom układu pokarmowego
Na korzyść błonnika zdecydowanie przemawia fakt, że może on w znaczący sposób obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń jelit. Badania naukowe sugerują, że składnik ten o 40% obniża ryzyko choroby uchyłkowej jelit, a także choroby refluksowej przełyku. To zaskakujące, ale błonnik może się również przyczynić do zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi.
Uogólniając, błonnik wywiera bardzo korzystny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Zadbaj o to, aby każdego dnia na twoim talerzu znalazły się produkty, takie jak pełnoziarniste pieczywo, sałatki czy jogurt naturalny z muesli.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze