Błonnik a odchudzanie
BEATKA • dawno temuSkuteczne odchudzanie nigdy nie jest szybkie. Żeby jednak było efektywne, warto je wspomagać. Żeby uzyskać szczupłą sylwetkę, należy wprowadzić błonnik do diety. Pomocny jest też aktywny wypoczynek (jazda rowerem do pracy, regularny jogging, spacer z kijkami). Żeby odchudzanie było przyjemniejsze, warto wykorzystać dary natury. Katownie się dietami głodówkami nie przynosi nigdy długotrwałych efektów, co najwyżej kończy się efektem jojo. Co warto wiedzieć na temat błonnika?
Zalety błonnika
Czy spożywasz wystarczająco dużo błonnika? Niemalże każdy produkt pochodzenia roślinnego zawiera błonnik. O tym, że błonnik ułatwia odchudzanie wie chyba każdy. W jaki sposób działa błonnik? Błonnik pokarmowy składa się w większej części z celulozy, która jest wydalana przez nasz organizm w całości. Jeszcze kilkanaście lat temu błonnik uważany był za bezwartościowy składnik pokarmowy. Obecnie wiedza na temat błonnika uległa rozszerzeniu. Wiadomo, że błonnik usprawnia pracę jelit, dzięki temu szybciej tworzone są masy kałowe i sprawniej wydalane z organizmu.
Właściwości błonnika wykorzystywane są do leczenia zaparć. Dzieje się tak ze względu to, że błonnik pochłania szkodliwe produkty powstałe w procesie fermentacji. Dodatkowo wchłania wodę i pęcznieje. To wywołuje odruch wydalania. Dzięki temu szkodliwe substancje nie zalegają w przewodzie jelita grubego i nie zatykają światła jelita, pozostawiając je drożne. Błonnik jest swoistą „szczoteczką” dla jelit.
Błonnik pochłania wodę i pęcznieje już w żołądku. Zapewnia tym samym uczucie sytości na dłużej. Później jest wydalany w całości. Jeżeli chcesz wprowadzić zasady zdrowego odżywiania, twoja dieta powinna być bogata w błonnik. Błonnik pomaga też usunąć z jelit kwasy żółciowe, które są wykorzystywane do wytwarzania cholesterolu. Błonnik w diecie pomoże obniżyć poziom cholesterolu we krwi. To odciąża układ krwionośny i serce. Poza tym zapobiega zachorowaniu na miażdżycę lub choroby serca.
Dieta bogata w błonnik polecana jest osobom chorującym na cukrzycę. Błonnik spowalnia przemianę węglowodanów i pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Dzięki temu chroni organizm przed napadami dużego, tzw. „wilczego” głodu. Błonnik wpływa też korzystnie na wchłanianie magnezu przez organizm.
Wady błonnika
Błonnik, mimo swych niewątpliwych zalet, posiada też pewne wady. Nadmierne spożywanie błonnika obniża skuteczność niektórych farmaceutyków. Zmniejsza czasami skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Żeby zminimalizować jakiekolwiek skutki uboczne, należy przyjmować leki około dwie godziny po obfitym posiłku.
Błonnik składa się też z rozpuszczalnych substancji, które mogą utrudnić wchłanianie do organizmu minerałów, takich jak żelazo, cynk, wapń. Błonnik w diecie dzieci nie powinien przekraczać dziennej dawki zalecanego spożycia. W przeciwnym wypadku błonnik może doprowadzić do zaburzeń rozwoju kości. Razem z przyjmowaniem błonnika, nie można zapominać o dostarczaniu do organizmu wody. Błonnik absorbuje wodę, dlatego może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Żeby błonnik działał korzystnie na organizm, należy dostarczać go z umiarem. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na błonnik to 20–40 gramów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze