Błonnik w diecie
URSZULA ROGALSKA • dawno temuZdrowie, piękne ciało, zgrabna sylwetka to główne priorytety, jakimi kierują się osoby podejmujące decyzję o diecie. Trudno jednak ostatecznie się zdecydować, gdyż każda z diet proponuje swoje sposoby odżywiania. Istotne jest zatem pozyskanie wiedzy na temat charakterystyki wybranego rodzaju diety. Jednakże podczas jej stosowania dobrze jest obserwować swoje ciało, by zauważyć, czy dieta pozwala na swobodne wypróżnianie, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn. W przypadku problemów ważne jest uwzględnienie w diecie produktów bogatych w błonnik. Ma on zbawienne właściwości dla układu trawiennego i łatwo go przyjmować w postaci produktów ogólnodostępnych.
Właściwości błonnika
Niewłaściwy sposób odżywiania, życie w stresie, podjadanie, mała ilość przyjmowania płynów i brak ruchu powodują, że jelita człowieka przestają odpowiednio pracować, nierzadko prowadząc do dolegliwości typu zaparcia, zatwardzenia, czy do nadciśnienia lub wysokiego cholesterolu. Dzieje się tak dlatego, że organizm ludzki nie przyjmuje wystarczającej ilości produktów bogatych w błonnik, który to wpływa zbawiennie na problemy układu trawiennego i krążenia. Błonnik należy łączyć z przyjmowaniem dużej ilości wody, gdyż to powoduje, że zaczyna pęcznieć i dodatkowo zwiększa uczucie sytości, co jest znaczące przy zmniejszaniu ilości przyjmowanych pokarmów w stosowaniu diety. Dodatkowo błonnik reguluje poziom cukru we krwi, gdyż zmniejsza wydzielanie insuliny. Właściwości błonnika bywają nieocenione, tym bardziej, że jako sam nie jest on trawiony i wchłaniany przez organizm ludzki. Ważne jest jednak uzmysłowienie sobie, że ta substancja pochodzenia roślinnego ogranicza przyswajanie witamin, minerałów i innych składników odżywczych dostarczanych z pożywienia. Dlatego też tak istotne jest przyjmowanie także innych produktów, nie tylko tych, które posiadają dużą ilość błonnika. Wówczas jelita zostaną w sposób naturalny przyuczone do skutecznego działania, a organizm ludzki otrzyma wiele cennych i potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i składników odżywczych.
Produkty bogate w błonnik
Dieta bogata w błonnik wymaga przyjmowania produktów nieprzetworzonych, zbożowych. Zalicza się do niej ryż i makaron brązowy, otręby, kasze gryczane, pieczywo „ciemne”, tzw. razowe. Z owoców najlepiej jest sięgać po maliny, porzeczki, jagody, cytrusy, a odnośnie do warzyw dużo błonnika zawiera pietruszka, pomidory i różne rośliny strączkowe. Warto jednak pamiętać, by codzienna dieta była prawidłowo zbilansowana, bogata zarówno w produkty wysokobłonnikowe, jak i inne. Należy także pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, najlepiej wody.
Przedawkowanie błonnika w diecie
Wszystko w nadmiarze szkodzi, tak też i przyjmowanie błonnika w dużej ilości. Zaleca się, by dawka dzienna dla osób dorosłych nie przekraczała 20–40 g wg Światowej Organizacji Zdrowia. Dzieci jednak powinny przyjmować mniejszą ilość gramów dziennie, gdyż zbyt duża dawka błonnika powoduje hamowanie przyjmowania przez młody organizm innych ważnych dla rozwoju dzieci składników odżywczych, minerałów i witamin. Ponadto przedawkowanie może doprowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit lub całkowitego jej rozluźnienia, powodując biegunkę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze