Wskazówki, jak poprawić pracę przewodu pokarmowego
10. Jedz błonnik, by zapobiec zaparciom
Produkty bogate w błonnik pomagają w prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i zapobiegają zaparciom. Często jadaj wiśnie, winogrona, orzechy, produkty wieloziarniste i fasolę. Twój organizm potrzebuje około 25-30 gramów błonnika w ciągu dnia. Błonnik pomaga również w utrzymaniu prawidłowego stężenia cukru we krwi, zapobiega hemoroidom oraz kłopotom z sercem.
9. Żuj gumę, by uniknąć zgagi
Żucie gumy pomoże złagodzić refluks i zgagę poprzez stymulację produkcji śliny, która neutralizuje kwas. Zrezygnuj z gumy do żucia, jeśli powoduje to, że połykasz powietrze, co doprowadza do wzdęć i odbijania.
8. Schudnij, by pozbyć się gazów i zgagi
Nawet zrzucenie dwóch kilogramów wagi pomaga na problemy gastryczne. Dodatkowe kilogramy, zwłaszcza w okolicach brzucha, mogą spowodować wiele problemów z przewodem pokarmowym, takich jak gazy, odbijanie czy zgaga.
7. Jedz mniejsze posiłki
Jedzenie mniejszych porcji jest bardzo zdrowym sposobem na pomoc przewodowi pokarmowemu. Jedz więc mniej, a częściej. Podczas jedzenia nie śpiesz się, a nie będziesz wtedy obciążał systemu trawiennego. Będziesz czuł się syty przez dłuższy czas, a to sprawi, że nie będziesz jadł w nadmiarze.
6. Pij wodę, aby zapobiec zaparciom
Picie dużych ilości płynów pomoże organizmowi szybko pozbyć się toksyn i zapobiegnie zatwardzeniu. Płyny zawarte są nie tylko w napojach, ale także w owocach i warzywach. Zalecane jest picie ośmiu szklanek wody na dobę.
5. Wypróbuj probiotyki
Jogurty, przekąski czy soki często zawierają probiotyki – małe żyjące mikroorganizmy mające duże znaczenie w utrzymaniu naszego systemu trawiennego w prawidłowym stanie. Badania potwierdzają dużą rolę probiotyków w walce z biegunką czy zespołem jelita nadwrażliwego.
4. Walcz ze stresem
Czy kiedykolwiek miałeś atak bólu brzucha ze stresu? To dlatego, że twój przewód pokarmowy połączony jest z mózgiem. Stres może przyczyniać się do takich chorób, jak zespół jelita wrażliwego czy wrzody żołądka. Poprzez kontrolowanie stresu, kontrolujesz również swój przewód pokarmowy. Aby zmniejszyć stres, wypróbuj ćwiczenia fizyczne, medytacje i wysypiaj się.
3. Uważaj na to, co jesz
Nie jedz potraw, które powodują u ciebie kłopoty z przewodem pokarmowym. Niektóre osoby odczuwają kłopoty po zjedzeniu fasoli, sera, tłustych i smażonych potraw, a inne – słodkich. Są też tacy, dla których problemem może być kawa, herbata lub pomidory.
2. Rzuć palenie
Aby uniknąć zgagi, rzuć palenie. Palenie osłabia mięsień zwany górnym zwieraczem przełyku, co prowadzi do zgagi i refluksu, powodującego męczące pieczenie. Palenie niesie ze sobą ryzyko powstania raka przełyku, wrzodów żołądka czy choroby Crohna.
1. Kiedy powinieneś udać się do lekarza?
Idź do lekarza, jeśli problemy gastryczne utrudniają ci codzienne życie. Niezwłocznie umów się na wizytę, gdy masz problemy z przełykaniem, krwawe lub czarne wymioty, krew w stolcu, silny ból w żołądku lub gdy tracisz wagę w niepokojąco szybki sposób.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze