Dieta bogatoresztkowa
URSZULA ROGALSKA • dawno temuCodzienne spożywanie produktów przetworzonych powoduje występowanie zaparć u człowieka. Dołączając do tego stres i życie w biegu, następują problemy z przemianą materii u coraz większej ilości osób. Najskuteczniejszą walką z zaparciami jest stosowanie diety bogatoresztkowej połączonej z aktywnością fizyczną. Na czym polega ten rodzaj diety?
Charakterystyka diety bogatoresztkowej
Dieta bogatoresztkowa zwana również wysokobłonnikową polega na dostarczaniu organizmowi ludzkiemu zwiększonej ilości błonnika w produktach spożywczych. Ma to duże znaczenie w leczeniu, ale i profilaktyce zaparć. Istotne jest jednak uświadomienie sobie, że specjalny sposób odżywiania stosuje się już na co dzień, a nie tylko przez jakiś określony czas. Produkty wysokobłonnikowe powinny stać się naturalnym pożywieniem codziennym osób, które cierpią na zaparcia. Dlatego też przeciętnie zdrowa osoba powinna dziennie spożywać 30–40 g błonnika, natomiast osoby stosujące dietę bogatoresztkową powinny zwiększyć dawkę do 50–70 g na dzień. Ważne jest zatem uświadomienie sobie, które produkty spożywcze zawierają dużą ilość błonnika.
Produkty bogate w błonnik
Błonnik pokarmowy jest składnikiem bardzo potrzebnym, by metabolizm człowieka funkcjonował prawidłowo. Sam nie ulega ani trawieniu, ani wchłanianiu, co powoduje, że człowiek ma poczucie większej sytości. W związku z tym zmniejsza uczucie głodu, obniża zapotrzebowanie na insulinę, reguluje pracę układu trawiennego i dodatkowo wpływa ochronnie na jelita. Jest on zatem potrzebnym produktem spożywczym, który najłatwiej odszukać w produktach nieprzetworzonych. Najwięcej błonnika można znaleźć w:
- produktach zbożowych z pełnego ziarna, do których zalicza się razowe mąki, pieczywo, owies, pszenicę, orkisz etc.
- warzywach, głównie nasiona roślin strączkowych, kapusty, warzywa korzeniowe i inne,
- owocach drobnopestkowych, czyli głównie owoce lasu, ale także suszone śliwki, morele etc.,
- nabiale o niskiej zawartości tłuszczu,
- chudym mięsie i wędlinie oraz rybach,
- orzechach.
Odpowiednio zbilansowana dieta bogatoresztkowa polega na systematycznym stosowaniu w ciągu 5 posiłków dziennie produktów, które zwiększają ilość przyswajalnego błonnika. W połączeniu z wypijaniem dziennie 1,5–2 l wody niegazowanej oraz stosowaniem sumiennej aktywności fizycznej perystaltyka jelit funkcjonuje prawidłowo. W związku ze stosowaniem tego rodzaju diety człowiek ma poczucie sytości, dostarcza swojemu organizmowi zdrowych produktów o stałych porach godzinowych, a co ważne, wpływa znacząco na ogólne samopoczucie psychofizyczne. Dieta wysokobłonnikowa zalecana jest osobom z tendencjami do zaparć. Ważne, by zwiększanie dziennej dawki błonnika następowało systematycznie i stopniowo. Jednakże równie istotne jest posiadanie wiedzy nt. przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju diety. Nie zaleca się jej osobom z chorobami żołądka, trzustki, wątroby, jelit oraz osobom po operacjach i zabiegach operacyjnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze