Dieta, która poprawia humor i zwiększa energię

14. Czy jedzenie może poprawiać nastrój i zwiększać energię?Słynne powiedzenie mówi, że jesteś tym, co jesz. Naukowcy wciąż badają związek pomiędzy tym, co jemy a tym, jak się czujemy. Są dowody na to, że zmiana diety wpływa na metabolizm i równowagę chemiczną w mózgu, w efekcie oddziałując na twój nastrój i energię.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

14. Czy jedzenie może poprawiać nastrój i zwiększać energię?
Słynne powiedzenie mówi, że jesteś tym, co jesz. Naukowcy wciąż badają związek pomiędzy tym, co jemy a tym, jak się czujemy. Są dowody na to, że zmiana diety wpływa na metabolizm i równowagę chemiczną w mózgu, w efekcie oddziałując na twój nastrój i energię.

13. Na początekJedzenie może poprawiać humor poprzez dostarczenie kalorii, zmuszając organizm, by spalał je szybciej, a także przez dostarczenie kofeiny. Dla poprawy nastroju najlepsze jest jedzenie pokarmów, które utrzymują stały poziom cukru we krwi i wpływają na równowagę chemiczną w mózgu.  
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

13. Na początek
Jedzenie może poprawiać humor poprzez dostarczenie kalorii, zmuszając organizm, by spalał je szybciej, a także przez dostarczenie kofeiny. Dla poprawy nastroju najlepsze jest jedzenie pokarmów, które utrzymują stały poziom cukru we krwi i wpływają na równowagę chemiczną w mózgu.  

12. PieczywoChociaż węglowodany są tuczące, poprawiają nastrój i dodają energii. Stanowią paliwo dla organizmu oraz zwiększają poziom hormonu szczęścia – serotoniny. Kluczem jest unikanie słodyczy, które powodują wzrost stężenia cukru we krwi, co powoduje, że czujesz się senny i zmęczony. Zamiast nich jedz pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż czy płatki śniadaniowe. 
Zdjęcie autorstwa juttazeisset / CC BY

12. Pieczywo
Chociaż węglowodany są tuczące, poprawiają nastrój i dodają energii. Stanowią paliwo dla organizmu oraz zwiększają poziom hormonu szczęścia – serotoniny. Kluczem jest unikanie słodyczy, które powodują wzrost stężenia cukru we krwi, co powoduje, że czujesz się senny i zmęczony. Zamiast nich jedz pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż czy płatki śniadaniowe. 

11. OrzechyOrzechy nerkowca, laskowe czy migdały bogate są w magnes i proteiny, które grają kluczową rolę w przekształcaniu cukru w energię. Spadek magnezu w organizmie może spowodować obniżenie poziomu energii. Dobrymi źródłami magnezu są produkty pełnoziarniste, szczególnie płatki zbożowe czy ryby.
Zdjęcie autorstwa Easternbull / CC BY

11. Orzechy
Orzechy nerkowca, laskowe czy migdały bogate są w magnes i proteiny, które grają kluczową rolę w przekształcaniu cukru w energię. Spadek magnezu w organizmie może spowodować obniżenie poziomu energii. Dobrymi źródłami magnezu są produkty pełnoziarniste, szczególnie płatki zbożowe czy ryby.

10. Chude mięsoChude mięso, jak cielęcina, wołowina czy kurczak, jest bogatym źródłem białka. Ma ono wpływ na pracę mózgu i sprawia, że łatwiej jest ci się skupić. Chude mięsa zawierają również witaminę B12, która łagodzi objawy depresji i ułatwia sen.
Zdjęcie autorstwa jules / CC BY

10. Chude mięso
Chude mięso, jak cielęcina, wołowina czy kurczak, jest bogatym źródłem białka. Ma ono wpływ na pracę mózgu i sprawia, że łatwiej jest ci się skupić. Chude mięsa zawierają również witaminę B12, która łagodzi objawy depresji i ułatwia sen.

9. BłonnikBłonnik pozwala zachować energię przez cały dzień. Możesz go dostarczyć organizmowi poprzez jedzenie warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych.
Zdjęcie autorstwa harry22 / CC BY

9. Błonnik
Błonnik pozwala zachować energię przez cały dzień. Możesz go dostarczyć organizmowi poprzez jedzenie warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych.

8. WodaDobre nawodnienie organizmu sprawia, że nie czujesz zmęczenia. Badania udowadniają, że nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że metabolizm jest wolniejszy, a twoja energia spada. Aby temu zapobiec, pij w ciągu dnia duże ilości wody lub innych napojów. niezawierających cukru.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Woda
Dobre nawodnienie organizmu sprawia, że nie czujesz zmęczenia. Badania udowadniają, że nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że metabolizm jest wolniejszy, a twoja energia spada. Aby temu zapobiec, pij w ciągu dnia duże ilości wody lub innych napojów. niezawierających cukru.

7. Spożywaj świeże owoce i warzywaJedzenie świeżych owoców i warzyw sprawi, że twój organizm będzie odpowiednio nawilżony, a ty będziesz mieć więcej energii. W ciągu dnia podjadaj przekąski, tj. jabłka, gruszki czy kawałki selera.
Zdjęcie autorstwa Larry & Teddy Page / CC BY

7. Spożywaj świeże owoce i warzywa
Jedzenie świeżych owoców i warzyw sprawi, że twój organizm będzie odpowiednio nawilżony, a ty będziesz mieć więcej energii. W ciągu dnia podjadaj przekąski, tj. jabłka, gruszki czy kawałki selera.

6. KawaKawa jest produktem, który natychmiast stawia na nogi. Na krótki czas przyspiesza metabolizm i sprawia, że masz więcej energii i możesz lepiej się skupić. Lepsze jest picie kawy małymi łykami, niż wypicie od razu całej filiżanki. Nigdy nie pij kawy przed snem. Nie będziesz mógł zasnąć, co sprawi, że na następny dzień nie będziesz mieć energii.
Zdjęcie autorstwa eliasfalla / CC BY

6. Kawa
Kawa jest produktem, który natychmiast stawia na nogi. Na krótki czas przyspiesza metabolizm i sprawia, że masz więcej energii i możesz lepiej się skupić. Lepsze jest picie kawy małymi łykami, niż wypicie od razu całej filiżanki. Nigdy nie pij kawy przed snem. Nie będziesz mógł zasnąć, co sprawi, że na następny dzień nie będziesz mieć energii.

5. Ciemna czekoladaWielbiciele słodyczy na pewną ucieszą się, że ciemna czekolada zwiększa energię i poprawia humor. Zawdzięcza to obecności kofeiny i teobrominy, substancji stymulującej mózg.
Zdjęcie autorstwa Alexander Stein / CC BY

5. Ciemna czekolada
Wielbiciele słodyczy na pewną ucieszą się, że ciemna czekolada zwiększa energię i poprawia humor. Zawdzięcza to obecności kofeiny i teobrominy, substancji stymulującej mózg.

4. Jedz śniadanieJeśli chcesz mieć energię na cały dzień, zawsze jedz śniadanie. Badania dowodzą, że jedzenie śniadania zapewnia lepszy humor na cały dzień. Produkty, które wybierasz powinny być bogate w błonnik, białka i zdrowe tłuszcze.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Jedz śniadanie
Jeśli chcesz mieć energię na cały dzień, zawsze jedz śniadanie. Badania dowodzą, że jedzenie śniadania zapewnia lepszy humor na cały dzień. Produkty, które wybierasz powinny być bogate w błonnik, białka i zdrowe tłuszcze.

3. Jadaj częste posiłkiLepsze jest jedzenie często, ale w mniejszych ilościach. Małe posiłki powinieneś jeść co 3-4 godziny. Mogą to być na przykład kanapki, sałatka z kurczakiem, pełnoziarniste krakersy albo płatki zbożowe z mlekiem.
Zdjęcie autorstwa julenka / CC BY

3. Jadaj częste posiłki
Lepsze jest jedzenie często, ale w mniejszych ilościach. Małe posiłki powinieneś jeść co 3-4 godziny. Mogą to być na przykład kanapki, sałatka z kurczakiem, pełnoziarniste krakersy albo płatki zbożowe z mlekiem.

2. Napoje energetyczneWiększość napojów energetycznych zawiera duże ilości cukru, który w szybkim tempie zamieniany jest przez organizm w energię. Stosują je zazwyczaj osoby, które uprawiają intensywny wysiłek fizyczny. Napoje te są ubogie w witaminy i minerały, a także zawierają dużą ilość kalorii.
Zdjęcie autorstwa Daniel Juřena / CC BY

2. Napoje energetyczne
Większość napojów energetycznych zawiera duże ilości cukru, który w szybkim tempie zamieniany jest przez organizm w energię. Stosują je zazwyczaj osoby, które uprawiają intensywny wysiłek fizyczny. Napoje te są ubogie w witaminy i minerały, a także zawierają dużą ilość kalorii.

1. Aby mieć dużo energii, ruszaj sięObok diety, ćwiczenia fizyczne są najlepszym sposobem na poprawę humoru i zachowanie dobrej kondycji. Badania wykazują, że regularny wysiłek fizyczny pozwala zapobiegać depresji i broni organizm przed infekcjami. Nawet krótki spacer może dodać energii.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Aby mieć dużo energii, ruszaj się
Obok diety, ćwiczenia fizyczne są najlepszym sposobem na poprawę humoru i zachowanie dobrej kondycji. Badania wykazują, że regularny wysiłek fizyczny pozwala zapobiegać depresji i broni organizm przed infekcjami. Nawet krótki spacer może dodać energii.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Punkt „G” u kobiet nie istnieje? Witamina B6 Zdrowe nogi Syllogomania - nowe fakty Łaknienie na słodycze Sposoby na spokojny sen alergika Kolano kinomana. Masz je? Jak nie przytyć, będąc w związku? Zdrowa dieta to zdrowa skóra Tanoreksja - gdy opalanie zmienia się w chorobę Tatusiowy dzień opieki nad maleństwem Jak pozbyć się trądziku?

Popularne w tym tygodniu:

Stres w pracy IT - jak sobie z nim radzić? Deficyt kaloryczny – ile wynosi i jak go obliczyć?