Zdrowy uśmiech dzięki wodorostom?
DANUTA CAPIGA • dawno temuNa rynku istnieje wiele metod wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych lub środkami chemicznymi, ale możemy się postarać o bielszy uśmiech metodami naturalnymi. Wystarczy kontrolować to co jemy, bo niestety nie wszystkie produkty są przyjazne naszym zębom. Na poziom przebarwienia ma oczywiście wpływ nasz styl życia i higiena jamy ustnej.
Na rynku istnieje wiele metod wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych lub środkami chemicznymi, ale możemy się postarać o bielszy uśmiech metodami naturalnymi. Wystarczy kontrolować to co jemy, bo niestety nie wszystkie produkty są przyjazne naszym zębom. Na poziom przebarwienia ma oczywiście wpływ nasz styl życia i higiena jamy ustnej.
Wapń jest najważniejszym składnikiem szkliwa. Jeżeli jest go dużo, nasze zęby są mniej narażone na pęknięcia i w efekcie – na powstawanie przebarwień.
Warto wiedzieć, że mało jeszcze popularne w polskiej kuchni wodorosty stanowią źródło wielu składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługuje zawartość wapnia, żelaza, jodu. Niestety wodorosty rzadko pojawiają się na naszych talerzach, chociaż są już dostępne w sklepach.
— Szkoda, bo posiadają bardzo wysokie wartości zdrowotne – mówi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii estetycznej. - Na ich powierzchni rozwijają się bakterie, które produkują enzymy chroniące nasze zęby i dziąsła. Nieczęsto spożywamy także olej kokosowy. Badania wykazują, że może on hamować rozwój nie tylko próchnicy, ale też drożdży, które odpowiedzialne są za zakażenia błony śluzowej jamy ustnej.
Picie dużej ilości wody ma nie tylko właściwości oczyszczające dla naszego organizmu, ale wypłukuje bakterie i resztki pożywienia z powierzchni zębów.
O tym, że trzeba jeść dużo owoców i warzyw wiedzą już wszyscy, zaś o tym, że cytrusy zaszkodzić mogą naszym zębom tylko nieliczni.
— Nie odradzamy cytrusów - mówi doktor Borczyk – Są ważnym źródłem witaminy C. Jednak należy pamiętać, aby po ich zjedzeniu odczekać minimum pół godziny zanim umyjemy zęby. Dodatkowo warto przed myciem zębów przepłukać jamę ustną wodą. To dotyczy również świeżych soków owocowych.
Warto pamiętać, że twarde owoce takie jak jabłka, seler, marchewka poza tym, że są źródłem wielu witamin, dodatkowo oczyszczają jamę ustną i usuwają płytkę nazębną, do której przywiera osad.
Wbrew pozorom, okazuje się, że zwykłe jajko z zębami i zdrowiem ma więcej wspólnego, niż by się wydawało. Jest źródłem minerałów takich jak magnez, żelazo, jod, wapń. Zawartość wapnia wpływa korzystnie na wytrzymałość szkliwa.
Jeżeli chcemy mieć śnieżnobiały uśmiech należy ograniczyć kawę, herbatę (również zieloną), colę, czerwone wino, buraki, sok porzeczkowy, paprykę, curry, leśne owoce (jeżyny, maliny, jagody). Produkty te powodują odkładanie żółto – brunatnego osadu i zęby wyglądają nieestetycznie. Niestety takiego osadu nie można usunąć za pomocą pasty i szczoteczki, aby się go pozbyć, należy odwiedzić gabinet stomatologiczny.
Słodycze to pożywka dla bakterii, ale głównie należy unikać tych, które oblepiają zęby (krówki, batoniki, suszone owoce itp.). Po ich zjedzeniu od razu trzeba zadbać o higienę jamy ustnej.
Dbajmy więc, aby w naszej diecie nie pojawiały się produkty, które szkodzą naszym zębom, bo choć nowoczesna stomatologia potrafi naprawić skutki naszych błędów i zaniedbań, lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Źródło: informacja prasowa Magdalena Pilor
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze