Właściwości wody alkalicznej. Czy "żywa woda" rzeczywiście cudownie wpływa na organizm?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeRegularne picie wody wpływa na prawidłowe nawodnienie organizmu. Wbrew powszechnej opinii woda z kranu nie posiada nadzwyczajnych składników mineralnych, więc warto pomyśleć o specjalnym napoju w postaci wody alkalicznej. Co to jest? Największa różnica opiera się na poziomie pH, ponieważ woda alkaliczna bywa nazywana także wodą zasadową. Posiada ona pH wyższe niż 7,5, dzięki czemu do organizmu wprowadzona zostaje równowaga zasadowo-kwasowa, a także skutecznie odprowadzane są wszelkie toksyny.
Powszechnie panuje opinia o cudownych właściwościach wody alkalicznej, np. zmniejsza zachorowalność na raka. Jak się okazuje, w przypadku tej wody można mówić o wspomaganiu profilaktyki, a nie jak o lekarstwie. Wśród szeregu zalet spożywania wody alkalicznej znajdują się takie właściwości, o których warto pamiętać. O co chodzi? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Woda alkaliczna i jej najważniejsze zalety
Jak już zostało wspomniane powyżej, woda alkaliczna wykazuje bardzo wiele pozytywnych właściwości, które wspomagają lepszą pracę organizmu. Przede wszystkim woda alkaliczna wpływa na kości – ze względu na wysoką zawartość wapnia i minerałów, pozwala na przyswajanie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Co prawda, nie ma na razie wiarygodnych badań potwierdzających cudowne działanie wody alkalicznej w przypadku osteoporozy, ale nie zmienia to faktu, że wapń wspomoże słabe kości. Jeśli czynnie uprawiasz sport, powinnaś nawadniać swój organizm wodą alkaliczną, ponieważ przyspiesza tempo redukcji mleczanów odpowiedzialnych za zakwasy. W przypadku długotrwałego spożywania wody alkalicznej, zauważalne jest obniżenie poziomu cukru oraz cholesterolu. Osoby borykające się z wysokim ciśnieniem krwi, także powinny zwrócić uwagę na wodę alkaliczną. Zgaga oraz refluks żołądkowy także mogą być skutecznie zniwelowane przez specjalnie oczyszczoną wodę.
Skąd czerpać wodę alkaliczną?
Woda alkaliczna uzyskiwana jest ze specjalnych źródeł, które znajdują się także w naszym kraju. Jednak woda o najwyższym możliwym pH znajduje się na Islandii, gdzie rząd wyznaczył specjalny rezerwat. Wodę alkaliczną znajdziesz także na półkach niektórych sklepów oraz marketów, ale jej cena może cię nieco przerazić. Chcąc uzyskać wodę alkaliczną w swoim domu, musisz mieć odpowiedni jonizator, który kosztuje ponad 1000 złotych. Wciąż istnieje znacznie tańsza opcja otrzymania wody alkalicznej – wystarczy prosty przepis. Do przefiltrowanej wody (najlepiej do 2 litrów) dodaj 1 łyżkę soli himalajskiej i 1 cytrynę pokrojoną w plastry, a następnie zostaw wodę na dobę. W czasie 24 godzin dojdzie do procesu elektrolizy i otrzymasz wodę alkaliczną.
Czy warto pić wodę alkaliczną?
Regularne picie wody pomaga w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Mowa tu o każdym możliwym rodzaju wody w tym mineralnej. Jeśli jednak zamierzasz coś zmienić dla swojego zdrowia, rzeczywiście warto pomyśleć o wodzie alkalicznej. Pamiętaj, że dziennie należy wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów, najlepiej właśnie wody. Chcąc dodać nieco orzeźwienia, dodaj do szklanki wody alkalicznej plasterek ogórka lub cytryny. Z całą pewnością unikać wszelkich smakowych opcji wody, ponieważ zawierają w sobie niepotrzebne aromaty oraz cukier. Dzięki wodzie alkalicznej zapewnisz sobie porządną dawkę wapnia, która wpłynie pozytywnie nie tylko na twoje kości, ale także na elastyczność skóry. Nawadnianie organizmu wodą alkaliczną spowoduje także utratę kilku zbędnych kilogramów, a ty dzięki temu poczujesz więcej energii.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze