Woda zawsze zdrowa
URSZULA ROGALSKA • dawno temuWszędzie słyszysz, że woda jest zdrowa i należy jej pić dużo. Organizm człowieka składa się w przeważającym procencie z wody i należy jej dostarczać jak najczęściej. Zasada ta również obowiązuje dzieci. Warto jednak wiedzieć nieco więcej o zaletach wody i sposobie jej przygotowania i podawania najmłodszym. O tym właśnie w tym artykule.
Woda wodzie nierówna
Koniecznie czytaj składniki zawarte w wodzie. Nie każda bowiem woda nadaje się dla maluszków i dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Zaleca się dla dzieci podawanie wody niskozmineralizowanej, by ich nerki i brzuszki mogły poradzić sobie z przefiltrowaniem i strawieniem minerałów zawartych w wodzie. W czasie laktacji najlepszym wyborem będzie woda średniozmineralizowanej.W niej jest dużo magnezu i wapnia – pierwiastków, których kobieta karmiąca potrzebuje najbardziej. Koniecznie sprawdź, by woda była niskosodowa, bo jej nadmiar prowadzić może do nadciśnienia.
Im wcześniej tym lepiej
Ta zasada sprawdza się zawsze. Oznacza ona, że im wcześniej nauczysz swoje dziecko do smaku czystej wody, tym lepsze wyrabiasz w nim nawyki żywieniowe. Nie jest to łatwa nauka, więc warto ją zacząć wprowadzać jeszcze przed smakiem soczków i herbatek smakowych. W sytuacji, gdy dziecko domaga się częstego picia podawaj mu wodę i to bez dodatku glukozy. Obserwacje rodziców wskazują często, że po dodaniu glukozy dzieci mają zwiększoną aktywność.
W sklepie zakupisz specjalnie przygotowane wody dla niemowlaków i właśnie takie można podawać dzieciom bez przegotowywania. Inne zaś przed podaniem trzeba przegotować.
Kubeczek czy butelka
Podaje się, że najlepszym sposobem podawania wody dla dzieci jest kubeczek a nie butelka. Dziecko dotykając smoczka pozostawia bakterie, które mogą przedostać się do wody, namnażają się w niej i mogą dziecku zaszkodzić. Jednak w sytuacji, gdy mamy niemowlaka wówczas zachowujemy higienę smoczka i butelki, tj. nalewamy do butelki tyle wody ile dziecko wypije jednorazowo.
Ile dla kogo?
Według zasad podawanych przez pediatrów ujmuje się, że:
- dziecko, które waży do 10 kg potrzebuje 1 litr płynów
- dziecko, które waży w granicach 10–20 kg powinno wypić 1 litr plus dodatkowe 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg
- dziecko, które waży powyżej 20 kg powinno wypijać 1,5 litra plus po 20 mlna każdy kilogram powyżej 20 kg
Pamiętaj, jednak, że to normy średnie i od każdej reguły istnieją odstępstwa. Jeżeli twój maluch domaga się więcej płynów podaj mu je.
Oczywiście podane dane dotyczą wszystkich płynów jakie podajesz dziecku w ciągu dnia, tj. w mleku, zupkach, deserkach itp.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze