Ile pić dziennie?
BEATKA • dawno temuNawilżanie organizmu to podstawa zachowania młodego wyglądu. Jednak nie tylko. Picie wody jest niezbędne do życia, nawet bardziej niż spożywanie pokarmów. Warto wyrobić sobie nawyk sięgania po wodę w trakcie dnia, nawet gdy nie odczuwamy pragnienia. Picie wody jednym haustem obciąża układ krążenia. Lepiej wypijać mniejsze porcje, ale częściej.
Co i ile pić?
Warto pamiętać, że około połowa płynów dostaje się do organizmu z pokarmów i z procesów zachodzących w organizmie. Druga połowa dostarczana jest z napojów. Ile litrów wody należy wypić dziennie? Przyjęto wyliczać to w następujący sposób: 30 ml na 1 kg masy ciała. W przeliczeniu wychodzi średnio około 1,5–2 litry dziennie. Wskaźniki oczywiście nie są stałe. Należy zawsze uwzględnić aktywność fizyczną, wilgotność, temperaturę. Jeżeli uprawiamy intensywne ćwiczenia lub na zewnątrz panuje wysoka temperatura, nasze zapotrzebowanie na wodę będzie znacznie większe niż podczas siedzącego trybu życia lub w czasie zimy.
Co należy pić? Napoje typu coca-cola nie nawilżą organizmu i nie uzupełnią braku wody w organizmie. Najlepiej pić wodę mineralną lub wodę źródlaną. Jeżeli mamy ochotę na odmianę, polecane są rozcieńczone soki owocowe, warzywne, herbaty zielone, herbaty białe, herbaty czerwone, napary z mięty, rumianku, dzikiej róży, żurawiny itd. Wodę mineralną należy wybierać odpowiednio do wieku i stanu zdrowia. Warto uważnie czytać etykiety na butelkach wody.
Kobiety w ciąży, niemowlęta, osoby cierpiące na chorobę nadciśnieniową, osoby z chorobami nerek i dróg moczowych powinny pić wodę średniozmineralizowaną z niską zawartością sodu. Wody z wysoką zawartością minerałów (wody wysokozmineralizowane) polecane są osobom aktywnym fizycznie.
Zalety wody
Woda jest niezbędna organizmowi do przeprowadzenia wszystkich procesów życiowych. Jednym z głównych zadań wody jest przenoszenie składników pożywienia i produktów przemiany materii. Poza tym wraz z wodą wydalane są z organizmu toksyczne związki. Na tym nie kończą się właściwości wody, która wchodzi w skład wszystkich komórek i tkanek w organizmie, współuczestniczy w trawieniu przez enzymy, kształtowaniu kęsów jedzenia oraz kontroli temperatury ciała. Woda nawilża skórę.
Do czego prowadzi odwodnienie organizmu? Niedostateczne nawodnienie sprawia, że nasz stan psychiczny i fizyczny ulega pogorszeniu. Pojawiają się dolegliwości takie jak:
- bezsenność,
- nieznośne pragnienie,
- labilność emocjonalna,
- podrażnienia skóry,
- zaczerwienienia na skórze,
- brak apetytu,
- problemy z oddychaniem,
- spadek sił fizycznych.
Ponieważ słabe nawodnienie organizmu automatycznie zmniejsza ilość oddawanego moczu, w organizmie gromadzi się dużo toksyn, które nie są usuwane. Takie nagromadzenie toksyn powoduje zatrucie organizmu.
Do niedostatecznego nawodnienia organizmu może dojść na skutek choroby, np. długotrwałej biegunki, wymiotów, nadmiernego pocenia się. Niedostarczenie odpowiedniej ilości wody do organizmu prowadzi do powstania zaparć. Warto wiedzieć, że wody smakowe nie są tym samym, co wody mineralne. Wody smakowe dostarczają kalorii, podczas gdy naturalne wody mineralne nie są kaloryczne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze