Objawy owsików u dorosłych
BEATKA • dawno temuZakażenie owsikami nie jest jedynie chorobą dzieci. Możliwa jest też owsica u dorosłych. Objawy owsicy zależą od rozprzestrzenienia i zaostrzenia choroby. Niekiedy pasożyty u ludzi mogą mieć charakter przypadkowy. W takiej sytuacji rzadko dochodzi do przewlekłej inwazji, a objawy są okresowe. Jeżeli jednak choroba ma charakter przewlekły, symptomy są stałe. Do najczęstszych objawów należą: świąd odbytu, zaczerwienienie odbytu, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci i inne.
Objawy zakażenia owsikami
Pasożyty u ludzi mogą występować jednorazowo. Wówczas objawy zakażenia nimi mają charakter jednorazowy i okresowy. Sytuacja wygląda poważniej, gdy to zakażenie jest przewlekłe. W takiej sytuacji objawy owsicy są stałe. Wśród najczęstszych objawów owsicy znajdują się:
- świąd odbytu i okolic;
- świąd potęgujący się wieczorem;
- zaczerwienienie w obrębie odbytu;
- niepokój i gwałtowność ruchowa;
- zgrzytanie zębami;
- obgryzanie paznokci;
- problemy z koncentracją;
- problemy ze snem i bezsenność;
- ból głowy;
- permanentne osłabienie;
- brak apetytu;
- nudności i bóle brzucha;
- anemia;
- podkrążone oczy;
- zaburzenia snu;
- wypryski w okolicy odbytu;
- zmiany zapalne dróg rodnych (jeśli owsiki przenikną do sromu i pochwy).
Samice owsików są białe. Dlatego też można je zobaczyć gołym okiem. Owsiki znajdują się np. w świeżym kale. Można je też zobaczyć u osoby śpiącej, która jest zakażona.
Owsiki wychodzą przez odbyt. Żeby postawić rozpoznanie, należy tuż po obudzeniu rano zrobić wymaz z okolicy odbytu. Badanie należy powtórzyć trzykrotnie.
Swędzenie w okolicy odbytu to wynik nagromadzenia się w jelitach dużej ilości owsików. Ponieważ swędzenie jest tak uciążliwe, że osoba zakażona cały czas się drapie, bardzo szybko w okolicy odbytu tworzą się ranki. W wyniku tego stan skóry ulega pogorszeniu, tworzą się ropne zapalenia skóry. U większości zakażonych owsicą dochodzi do powstania zaburzeń jelitowych, a w konsekwencji zapalenia wyrostka. Osoby chore mogą mieć zawroty głowy i zmagać się ze skutkami bezsenności. Ponadto odczuwają zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Drogi zakażenia owsikami
Owsicą można się bardzo łatwo zarazić. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, inhalacyjną, przez zabrudzone ręce, nieczyste środki spożywcze, kurz. Niewłaściwa higiena osobista i brak prawidłowych nawyków higienicznych to główne przyczyny. Przenoszeniu owsików do organizmu sprzyjają: ssanie palców, obgryzanie paznokci, niemycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety. Owsiki bytują na zakażonej bieliźnie, ręcznikach, w zanieczyszczonym powietrzu.
Jaja owsików mogą przetrwać kilka tygodni, zwłaszcza w odpowiednich warunkach, to jest w pomieszczeniach klimatyzowanych, mających stałą temperaturę i wilgotność na właściwym poziomie. Owsica najczęściej występuje u dzieci chodzących do przedszkola, szkoły, u młodzieży mieszkającej w internatach lub akademikach, u nauczycieli, personelu oddziałów dziecięcych, sprzątaczek. Do zakażenia dochodzi najczęściej poza domem, w miejscach pracy, szkole itd. Siedliskiem bakterii są miejsca, w których przebywa dużo osób.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze