Rodzaje mąk i ich zastosowanie w kuchni
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez BioBabalscy
Kupując mąkę, często stajemy przed dylematem - którą wybrać? O ile to, że tortowa, krupczatka, luksusowa, ziemniaczana itp to mąki dedykowane konkretnym daniom, o tyle mając wybrać typ określony przez konkretny numer, zdarza się, że nie wiemy, po który sięgnąć i co on w ogóle oznacza. Jakie mamy rodzaje mąki i co określa typ mąki? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w przygotowanym przez nas poradniku.
Rodzaje mąk i ich zastosowanie — co określa typ mąki?
Typ mąki — co oznacza i z czego wynika? Jak wpływa na jakość wypieków, czy mącznych dań? Najprościej rzecz ujmując, typ mąki określa zawartość substancji mineralnych w konkretnym produkcie. Oznacza to, że mąka typ 450 ma zawartość 0,45%, mąka typ 1850 czyli 1,85% substancji mineralnych, itp. Popularnym nazewnictwem jest określanie zawartości dobroczynnych substancji mianem popiołu. Dlaczego? Wynika to z formy określania ich zawartości — próbka mąki umieszczana jest w porcelanowym tygielku, następnie przez godzinę jest spopielana w specjalnym piecu w temp. 950 stopni. Powstały popiół stanowi substancje mineralne — typ mąki to zatem pozostałość popiołu podana w %, pomnożona przez 1000. Typ mąki wpływa też bezpośrednio na barwę — im niższy tym produkt jest bielszy, im wyższy, tym mąka będzie ciemniejsza. Wynika to z zawartości rozdrobnionej okrywy owocowo — nasiennej ziarna, z której mąka powstaje — im większy stopień rozdrobnienia okrywy, tym wyższy typ mąki, a co za tym idzie, ciemniejsza barwa.
Rodzaje mąk i ich zastosowanie w kuchni
To, co oznacza dany typ, już wiemy, zatem jakie mamy rodzaje mąki i jaki typ mąki jest dedykowany konkretnym daniom?
- typ 400/450/500 - w przypadku mąki pszennej to najbardziej powszechny typ dedykowany delikatnym wypiekom i daniom — tzw. mąka tortowa świetnie sprawdza się podczas wypieku lekkich ciast biszkoptowych, czy naleśników. Mąka oznaczona jako typ 500 ma szersze zastosowanie — jest dedykowana różnym rodzajom ciast — kruchym, półkruchym, parzonym, półfrancuskim i francuskim. Jest świetną bazą do wyrobu makaronu, pierogów, klusek i innych dań mącznych
- typ 630 — to również produkt o szerokim zastosowaniu. Biobabalscy mają w asortymencie sklepu między innymi mąkę orkiszową białą typ 630 — wyjątkowo delikatny smak sprawia, że na jej bazie można przygotować zarówno domowe pieczywo, jak i naleśniki, pierogi, makaron, czy słodkie wypieki
- typ 750 — to zarówno mąka pszenna biała, jak i żytnia biała. Oba rodzaje są wyjątkowo uniwersalne — sprawdzają się zarówno jako baza do domowego pieczywa — chleba i bułek, jak i słodkich ciast, dań mącznych, takich jak kluski, kopytka, makaron, naleśniki, czy składnik gofrów i ciasta na pierogi
- typ 1850 — dzięki wysokiej zawartości popiołu, mąka o tym typie wyjątkowo korzystnie wpływa na organizm, usprawniając jego działanie i wzbogacając w wartości odżywcze. Biobabalscy wyposażyli swój ekologiczny sklep internetowy w cały szereg rodzajów mąki o typie 1850 — w ofercie znaleźć można zarówno mąkę z dawnych odmian zbóż — samopszy, płaskurki i orkiszu, mąkę owsianą, jaglaną, gryczaną, jak i jęczmienną. W asortymencie znajduje się też mąka z krzycy, żytnia na zakwas na żurek i mąka pszenna graham typ 1850.
- typ 2000 — to najwyższy typ mąki, z jakim możemy się spotkać. Wyroby o takim poziomie popiołu określane są jako razowe. Bazując na asortymencie sklepu Biobabalscy, możemy wybrać mąkę razową pszenną, żytnią i orkiszową. Mąka tego typu powstaje z jednorazowego zmielenia ziaren, jest nieprzesiana, przez co jest ciemna i gruba, zawiera wszystkie składowe ziarna, dzięki czemu jest wyjątkowo zdrowa i bogata w wartości odżywcze. Przygotowując wypieki lub dania na mące razowej, dostarczymy sobie nie tylko sporych pokładów witamin i mikroelementów, ale i wyrazistego smaku. Wypieki razowe są cięższe i bardziej zbite niż w przypadku mąk białych, dlatego częstą praktyką jest mieszanie tak wysokiego typu mąki z produktem o niższej zawartości popiołu. Mąka typ 2000 polecana jest do wyrobu własnego zakwasu chlebowego, wypieku pieczywa na zakwasie i pieczywa drożdżowego, ciast i ciasteczek oraz naleśników.
Ekologiczne mąki nie tylko pozwalają przygotować pyszne dania, ale, przede wszystkim, dostarczają organizmowi to, co najlepsze i najzdrowsze. Mąki, zwłaszcza te o wysokim typie są skarbnicą błonnika, białka, pierwiastków, takich jak potas, magnez, żelazo, elektrolitów, witamin z grupy B regulujących pracę układu nerwowego, czy beta-glukanów wspierających naturalną odporność organizmu.
Jak widać, mąka może wzbogacić naszą dietę w wiele wartości odżywczych. Wybierając produkty, pamiętajcie, aby bazować wyłącznie na tych sprawdzonych. Biobabalscy oferują wyłącznie wyroby ekologiczne, opatrzone certyfikatem potwierdzającym naturalne pochodzenie — decydując się na takie mąki, zyskacie produkt o prostym, krótkim składzie, a co za tym idzie, gwarancję zdrowia!
Materiał sponsorowany przez BioBabalscy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze