Zastosowanie kwasów owocowych w kosmetyce
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuKwasy owocowe, występujące najczęściej w składzie kosmetyków pod skrótem AHA (ang. Alpha-Hydroxy Acid) stosowane są zarówno do produkcji kosmetyków pielęgnujących, jak i wykorzystywane w czasie specjalistycznych zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych. Substancje te wpływają na napięcie skóry i przyspieszają jej regenerację. Ponadto są niezastąpione w leczeniu niektórych chorób skóry takich jak trądzik. Kwasy owocowe mogą być pozyskiwane w sposób naturalny, np. w czasie procesu ekstrakcji niektórych owoców, lub w warunkach laboratoryjnych. Najczęściej stosowane kwasy to kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy i winowy.
Właściwości kwasów owocowych
Kwasy owocowe bardzo często wykorzystuje się w zabiegach złuszczających martwy naskórek. Oddziałując na skórę, wspomagają usuwanie warstw zbędnego, martwego naskórka, odsłaniając głębsze i zdrowsze warstwy skóry. Pobudzają nowe komórki do regeneracji i produkcji kolagenu odpowiedzialnego za sprężystość skóry. Peelingi z kwasami owocowymi polecane są szczególnie dojrzałym kobietom ze względu na działanie silnie regenerujące i pobudzające skórę do odnowy. Wpływają na wygładzenie się zmarszczek i poprawiają koloryt cery. Jednakże kwasy owocowe mogą z powodzeniem być stosowane również u bardzo młodych osób, szczególnie tych, które borykają się z problemem trądziku. Substancje te normalizują wydzielanie łoju i działają antybakteryjnie, dodatkowo rozjaśniając ślady i blizny potrądzikowe i usuwając zaskórniki oraz wągry.
Kwasy owocowe pomagają także usuwać powierzchniowe przebarwienia i przyczyniają się do rozjaśnienia tych bardziej rozległych. Szczególnie polecane są w przypadku przebarwień potrądzikowych, posłonecznych, piegów i plam starczych. Skóra po peelingu wykonanym kwasami lepiej wchłania składniki odżywcze, a efekt nowej, jaśniejszej i gładszej skóry utrzymuje się znacznie dłużej niż po zwykłym peelingu.
Kwasy owocowe w codziennej pielęgnacji skóry
Wspominaliśmy już o tym, że kwasy owocowe znajdują zastosowanie również w codziennej pielęgnacji naszej skóry. Występują nie tylko w kremach, ale także w tonikach o działaniu złuszczającym, a nawet w szamponach do włosów. Stężenie kwasów w drogeryjnych kosmetykach jest znacznie niższe niż w przypadku specjalistycznych preparatów stosowanych w czasie zabiegów kosmetycznych, ale mimo tego warto zachować pewne środki ostrożności. Zarówno wykonywanie zabiegów z użyciem tych substancji, jak i stosowanie kosmetyków z AHA powinno zostać ograniczone w miesiącach letnich. Kwasy owocowe zmniejszają odporność skóry na promieniowanie UV i czynią ją bardziej wrażliwą na jego szkodliwe działanie. Warto zatem krem z kwasami owocowymi zarezerwować na noc, tym bardziej dlatego, że preparaty tego typu mogą wywoływać podrażnienie. Z tego powodu nie jest wskazane stosowanie ich na skórę wrażliwą, alergiczną i objętą innymi schorzeniami niż trądzik, chyba że zostały zalecone przez lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze