Produkty z wysoką zawartością sodu

10. Biały chlebBiały chleb ma złą reputację ze względu na to, czego nie ma – błonnika i protein, nie zapominajmy jednak o tym, co ma – 240 mg sodu w jednej kromce. Nie wydaje się to dużą ilością, ale zamienia się to w 408 mg w połączeniu z wędliną lub słonym masłem orzechowym. Sięgaj po chleb pełnoziarnisty, który zawiera 132 mg sodu na kromkę.
Zdjęcie autorstwa Feelgoodpics / CC BY

10. Biały chleb
Biały chleb ma złą reputację ze względu na to, czego nie ma – błonnika i protein, nie zapominajmy jednak o tym, co ma – 240 mg sodu w jednej kromce. Nie wydaje się to dużą ilością, ale zamienia się to w 408 mg w połączeniu z wędliną lub słonym masłem orzechowym. Sięgaj po chleb pełnoziarnisty, który zawiera 132 mg sodu na kromkę.

9. Muffinki – 546 mg soduPoranny muffinek nie wydaje się złym wyborem na śniadanie, ale nie dość, że ma wysoką zawartość sodu, to jeszcze ma do tego 800 kalorii i 41 gramów tłuszczu. Jeśli masz ochotę na muffinki, najlepiej rób je w domu, aby kontrolować ilość sodu, kalorii i tłuszczu.
Zdjęcie autorstwa Ira008 / CC BY

9. Muffinki – 546 mg sodu
Poranny muffinek nie wydaje się złym wyborem na śniadanie, ale nie dość, że ma wysoką zawartość sodu, to jeszcze ma do tego 800 kalorii i 41 gramów tłuszczu. Jeśli masz ochotę na muffinki, najlepiej rób je w domu, aby kontrolować ilość sodu, kalorii i tłuszczu.

8. Sos bolognese – 525 mg sodu (1/2 kubka sosu ze słoika)Dodatkowy cukier to nie jedyny minus sosu ze słoika – jest nim też zawartość sodu. Zrób swój własny sos ze świeżych pomidorów, pasty pomidorowej lub ich połączenia, aby uzyskać smaczne i szybkie danie. Dopraw go czosnkiem i ziołami takimi jak bazylia czy oregano.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Sos bolognese – 525 mg sodu (1/2 kubka sosu ze słoika)
Dodatkowy cukier to nie jedyny minus sosu ze słoika – jest nim też zawartość sodu. Zrób swój własny sos ze świeżych pomidorów, pasty pomidorowej lub ich połączenia, aby uzyskać smaczne i szybkie danie. Dopraw go czosnkiem i ziołami takimi jak bazylia czy oregano.

7. Pierś z kurczaka – 800 mg sodu (w 170 gramach)Pierś z kurczaka jest zaskakująco bogata w sód, nawet przed dodaniem przypraw. Wielu producentów wstrzykuje roztwór solny do mięsa, aby było ono bardziej soczyste. Unikaj zbyt dużej zawartości sodu, czytając uważnie etykiety i doprawiaj sokiem z cytryny lub skórką, ziołami i przyprawami.
Zdjęcie autorstwa kakyusei / CC BY

7. Pierś z kurczaka – 800 mg sodu (w 170 gramach)
Pierś z kurczaka jest zaskakująco bogata w sód, nawet przed dodaniem przypraw. Wielu producentów wstrzykuje roztwór solny do mięsa, aby było ono bardziej soczyste. Unikaj zbyt dużej zawartości sodu, czytając uważnie etykiety i doprawiaj sokiem z cytryny lub skórką, ziołami i przyprawami.

6. Gotowe dania mrożone – 890 mg soduGotowe dania mrożone mają wysoką zawartość sodu, a do tego pełne są konserwantów i sztucznych aromatów. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, przygotuj posiłek dzień wcześniej.
Zdjęcie autorstwa Lachlan Donald / CC BY

6. Gotowe dania mrożone – 890 mg sodu
Gotowe dania mrożone mają wysoką zawartość sodu, a do tego pełne są konserwantów i sztucznych aromatów. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, przygotuj posiłek dzień wcześniej.

5. Twaróg – 819 mg sodu (1 kubek)Twaróg może być dobrym przyjacielem osób na diecie, ale należy wybrać odpowiedni ser. Niektóre marki zawierają więcej soli niż powinno być w całym posiłku. Uważaj więc na porcje i czytaj informacje o zawartości sodu na etykiecie.
Zdjęcie autorstwa julenka / CC BY

5. Twaróg – 819 mg sodu (1 kubek)
Twaróg może być dobrym przyjacielem osób na diecie, ale należy wybrać odpowiedni ser. Niektóre marki zawierają więcej soli niż powinno być w całym posiłku. Uważaj więc na porcje i czytaj informacje o zawartości sodu na etykiecie.

4. Precle – 814 mg sodu (10 sztuk)Precle to jedynie 227 kalorii i 1,6 grama tłuszczu, więc wydają się dobrym wyborem, jednak uważaj na zawartość sodu. Możesz wypróbować też precle niesolone, które mają tylko 131 mg sodu. Smaku możesz im dodać, maczając je w musztardzie, która ma tylko 5 kalorii i 57 mg sodu na łyżeczkę.
Zdjęcie autorstwa Lebensmittelfotos / CC BY

4. Precle – 814 mg sodu (10 sztuk)
Precle to jedynie 227 kalorii i 1,6 grama tłuszczu, więc wydają się dobrym wyborem, jednak uważaj na zawartość sodu. Możesz wypróbować też precle niesolone, które mają tylko 131 mg sodu. Smaku możesz im dodać, maczając je w musztardzie, która ma tylko 5 kalorii i 57 mg sodu na łyżeczkę.

3. Ogórki kiszone – 1181 mg sodu (średnia sztuka)To żaden sekret, że ogórki kiszone pełne są sodu, ponieważ znajdują się w roztworze solnym – jedna sztuka to już prawie połowa dziennej zalecanej dawki sodu! Najlepiej samemu robić ogórki kiszone, aby zniwelować zawartość sodu.
Zdjęcie autorstwa Eunice / CC BY

3. Ogórki kiszone – 1181 mg sodu (średnia sztuka)
To żaden sekret, że ogórki kiszone pełne są sodu, ponieważ znajdują się w roztworze solnym – jedna sztuka to już prawie połowa dziennej zalecanej dawki sodu! Najlepiej samemu robić ogórki kiszone, aby zniwelować zawartość sodu.

2. Bekon z indyka – 640 mg sodu/28 g bekonuWybierając bekon z indyka zamiast tradycyjnego, spożywasz mniej tłuszczu i kalorii, ale wciąż dostarczasz organizmowi dużej dawki sodu. Poszukaj bekonu z mniejszą zawartością sodu lub wypróbuj inne opcje na śniadanie.
Zdjęcie autorstwa Didriks / CC BY

2. Bekon z indyka – 640 mg sodu/28 g bekonu
Wybierając bekon z indyka zamiast tradycyjnego, spożywasz mniej tłuszczu i kalorii, ale wciąż dostarczasz organizmowi dużej dawki sodu. Poszukaj bekonu z mniejszą zawartością sodu lub wypróbuj inne opcje na śniadanie.

1. Zupa – 773 mg sodu (1 kubek bulionu warzywno-wołowego)Zupa dostarcza więcej wartości odżywczych niż chipsy, ale czy wiesz, że 1 kubek ma większą zawartość sodu niż 1 paczka chipsów? Zupę najlepiej gotować w domu, a kupowane zupy rozcieńczać wodą lub niskosodowym bulionem.
Zdjęcie autorstwa julitas89 / CC BY

1. Zupa – 773 mg sodu (1 kubek bulionu warzywno-wołowego)
Zupa dostarcza więcej wartości odżywczych niż chipsy, ale czy wiesz, że 1 kubek ma większą zawartość sodu niż 1 paczka chipsów? Zupę najlepiej gotować w domu, a kupowane zupy rozcieńczać wodą lub niskosodowym bulionem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Wyroluj zmarszczki Czy torbiele jajników są groźne? Mężczyźni zakochują się szybciej Jak pozbyć się rozstępów? Suche łokcie Jesienne problemy z cerą. Jak z nimi walczyć? Znamiona pod okiem specjalisty Nie daj się rakowi! Dieta czereśniowa - czy pozwoli zdrowo schudnąć? Kropla łzy Nietrzymanie moczu. Wstydliwy problem Dieta węglowodanowa