Zapalenie pochwy
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZapalenie pochwy oznacza wiele różnych schorzeń, które wiążą się z wystąpieniem stanu zapalnego. Wizyta u ginekologa jest konieczna, im szybciej wykluczy on inne choroby i im szybciej zastosujesz się do jego zaleceń, tym łatwiej wyleczysz zapalenie pochwy. W wypadku zakażenia przenoszonego drogą płciową, leczeniem powinien być objęty także partner seksualny, aby zapobiec dalszej infekcji.
Objawy:
pieczenie, obrzmienie pochwy i sromu,obfity, cuchnący wyciek z pochwy w kolorze zielonym lub żółtym,ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,ból podczas stosunku.
Przyczynę schorzenia zwykle pozwala ustalić charakter upławów. Obfite, pieniste o nieprzyjemnym zapachu i zielonkawym zabarwieniu są charakterystyczne dla rzęsistka, białe lub żółte ze smużkami krwi, o zapachu ryb oznaczają Gardnerellę, zaś Candida powoduje upławy przypominające twaróg, o zapachu drożdży.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zapalenia:
aktywność seksualna sprzyjająca zakażeniom chorobami wenerycznymi,współżycie seksualne bez dostatecznej śliskości pochwy,nieodpowiednia higiena osobista,zażywanie antybiotyków i leków steroidowych,cukrzyca,klimakterium,uczulenie na mydło, dezodoranty, środki nawilżające i plemnikobójcze,choroby obniżające odporność organizmu.
Jak zapobiegać:
uprawiaj bezpieczny seks, z jednym wiernym partnerem seksualnym,dbaj o higienę, utrzymując okolice pochwy w suchości,noś bawełnianą (nie z włókien syntetycznych) bieliznę oraz luźne, swobodne ubranie,zrezygnuj z perfumowanych mydeł, płynów do kąpieli, dezodorantów i płynów do higieny intymnej oraz perfumowanego papieru toaletowego, pudrów i zasypek,po oddaniu stolca, wycieraj się od przodu do tyłu, oddawaj mocz przed stosunkiem seksualnym i zaraz po nim, aby usunąć z cewki moczowej zarazki,zrezygnuj z używania tamponów w nocy, gdyż zbyt długie ich pozostawianie hamuje naturalny odpływ wydzieliny i sprzyja rozwojowi bakterii,odpowiednio pierz bieliznę — w wysokiej temperaturze, najpierw wyczyść bezwonnym detergentem, a dopiero później wrzuć do pralki, nie stosuj płynów zmiękczających, prasuj bieliznę bardzo gorącym żelazkiem.
Sposoby przynoszące ulgę:
kąpiel z dodatkiem octu lub jodu (1–2 razy w tygodniu, nie częściej),nasiadówka w letniej wodzie zmieszanej z sodą (15–20 minut),w wypadku drożdżycy środki przeciwgrzybiczne, można też zastosować jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii (łyżeczkę jogurtu wprowadzić do pochwy za pomocą aplikatora, a później użyć tamponu w celu uniknięcia wycieku jogurtu z pochwy, powtarzać 3–4 razy dziennie, za każdym razem używając czystego tamponu).
Sposoby leczenia:
Naturalne sposoby leczenia są skuteczne, ale ważne jest, aby wcześniej lekarz postawił odpowiednią diagnozę. Wizyta u ginekologa jest konieczna, im szybciej wykluczy on inne choroby i im szybciej zastosujesz się do jego zaleceń, tym łatwiej wyleczysz zapalenie pochwy. W wypadku zakażenia przenoszonego drogą płciową, leczeniem powinien być objęty także partner seksualny, aby zapobiec dalszej infekcji.
czosnek (jeden surowy lub lekko obgotowany ząbek dziennie lub tabletki powlekane suszu czosnkowego), czopki dopochwowe zawierające 2 % olejku z drzewa herbacianego, irygacje z naparu szczawiu końskiego, irygacje ciepłym roztworem octu (4 łyżeczki octu na 0,5 litra wody),dopochwowe kapsułki z kwasem borowym skuteczne w leczeniu drożdżycy (stosować codziennie przez 2 tygodnie), podczas kuracji antybiotykami dodatkowo wskazane są tabletki kwasu mlekowego lub spożywanie jogurtu z żywymi kulturami bakterii,w celu przywrócenia naturalnego kwasowego odczynu pochwy można pić sok żurawinowy,irygacje z kurzyślepu w przypadku rzęsistkowicy (3 łyżki stołowe ziela zalać 3 szklankami wody, gotować 2 minuty, przecedzić i ostudzić) oraz z rumianku i nagietka, zalecane są także irygacje wodą z octem,po 50 g koszyczków rumianku, liści pokrzywy, szałwii, ziela rdestu ptasiego oraz kory dębu (4 łyżki mieszanki na litr wody. Do odwaru dolać łyżeczkę soku z surowego czosnku. Irygację stosować przez pięć tygodni, w pierwszym tygodniu codziennie, w drugim i trzecim co drugi dzień, a w czwartym i piątym co trzeci dzień.) - według zaleceń Ojca Andrzeja Czesława Klimuszki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze