Zapalenie spojówek u dzieci
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuZapalenie spojówek jest schorzeniem dotykającym błony pokrywającej białą część oka i wewnętrzną część powiek. Zwykle wywołuje u rodziców niepokój ze względu na silne i szybko postępujące zaczerwienienie oczu dziecka, jednak należy do najczęstszych schorzeń oczu i nie powoduje stałego uszczerbku na ostrości widzenia. Mimo wszystko, gdy zauważysz typowe objawy zapalenia spojówek, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ niektóre przypadki tego schorzenia przechodzą samoistnie, a niektóre wymagają leczenia farmakologicznego. Jak rozpoznać u dziecka zapalenie spojówek, co je wywołuje i jak najszybciej wyleczyć schorzenie?
Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci
Czy zapaleniem spojówek można się zarazić? Jeżeli wywołane jest przez bakterie i wirusy – tak. Schorzenie spowodowane alergią dziecka lub substancjami drażniącymi pochodzącymi ze środowiska nie jest zaraźliwe. Maluch może rozwinąć zapalenie spojówek, dotykając osoby chorej lub przedmiotu, z którym osoba taka miała kontakt, np. chusteczki. Latem, zapalenie spojówek rozprzestrzenia się, gdy dzieci pływają w zakażonej wodzie lub używają jednego ręcznika. Poza tym, schorzenie roznoszone jest poprzez kaszel i katar. Osoba zarażona zapaleniem spojówek może sama przenieść chorobę na drugie oko, dotykając go palcem z zarazkami pochodzącymi z oka zakażonego.
Objawy zapalenia spojówek u dzieci
Różne rodzaje zapalenia spojówek mogą wywoływać różne objawy. Ponadto, nawet te same symptomy mogą mieć różny wpływ na każde z dzieci. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest uczucie dyskomfortu w oku – maluch może mieć wrażenie, że pod powieką jest piasek. U wielu dzieci pojawia się także zaczerwienienie oka i wewnętrznej powieki. Ponadto, z oka wydobywać się może wydzielina, często sklejająca powieki po przebudzeniu dziecka. W niektórych przypadkach pojawia się obrzęk powieki i nadwrażliwość na światło. Z kolei alergiczne zapalenie spojówek wywołuje dodatkowo swędzenie i łzawienie.
Leczenie zapalenia spojówek u dzieci
Schorzenie wywołane przez wirusy najczęściej przechodzi samo, bez leczenia. Jeżeli lekarz podejrzewa zakażenie bakterią, najprawdopodobniej przepisze dziecku krople do oczu lub maść. Niekiedy wpuszczanie maluchowi kropli do oka kilka razy dziennie okazuje się nie lada wyzwaniem. Dobrym pomysłem jest zaaplikowanie leku do wewnętrznych kącików zamkniętego oka – gdy dziecko je otworzy, krople dostaną się do środka. Jeżeli problem z wpuszczeniem kropli nie zostanie rozwiązany, poproś lekarza o maść – cienką warstwę preparatu stosuje się w miejscu, gdzie spotykają się powieki, a topiąc się, dostaje się ona do oka.
W przypadku, gdy dziecko cierpi z powodu zapalenia spojówek o podłożu alergicznym, lekarz zapisze lek przeciwalergiczny w postaci tabletek, płynu lub kropli do oczu. Jeżeli dziecko nosi soczewki kontaktowe, nie powinno ich stosować do momentu ustąpienia objawów. Soczewki należy bardzo dokładnie wyczyścić przed ponownym założeniem ich przez malucha, a jeszcze lepiej, jeśli to możliwe, użyć nowej pary.
Ponadto, ciepłe lub chłodne okłady, acetaminofen lub ibuprofen mogą przynieść choremu dziecku ulgę. Kąciki zakażonego oka możesz przemywać ciepłą wodą i gazą lub bawełnianym wacikiem. W ten sposób poradzisz sobie także z zakrzepniętą wydzieliną, która pojawi się na powiekach dziecka po przebudzeniu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze