Zapalenie ucha zewnętrznego
PATRYCJA • dawno temuNajczęstszą chorobą uszu u niemowląt jest zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego. Podczas gdy nie możesz zapobiec zakażeniom w okolicach błony bębenkowej, masz wpływ na infekcje ucha zewnętrznego. Jak im zapobiec?
Przyczyny zapalenie ucha
Najczęściej do zapalenia ucha zewnętrznego dochodzi u małych dzieci. Infekcję wywołują bakterie, które rozwijają się w mokrym uchu. Jeśli w czasie kąpieli do ucha dziecka dostanie się woda, zadbaj o to, aby dobrze osuszyć ucho.
Objawy zapalenia ucha u dzieci
- ból ucha,
- uczucie pełności w uchu (coś w uchu "przeszkadza"),
- obrzęk w okolicach aparatu słuchowego,
- świąd,
- możliwy wyciek ropny z ucha,
- zaczerwienienie skóry na uchu,
- ból szczęki,
- zapalenie węzłów chłonnych (opuchnięcie).
Leczenie zapalenia ucha
Jeśli u dziecka pojawi się gorączka, zawroty głowy czy niedosłuch niezwłocznie udaj się z nim do lekarza. Wizyta u lekarza w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego wydaje się i tak być nieunikniona. Specjalista przepisze odpowiednią maść antybiotykową, niekiedy zawierającą sterydy (gdy zapalenie ucha ma podłoże grzybicze). W ostrych stanach zapalnych przepisywany jest antybiotyk doustny. Nie wolno samemu czyścić ucha patyczkami higienicznymi i innymi przedmiotami. Chore ucho oczyści lekarz i poinstruuje jak należy to robić. W czasie kuracji należy zrezygnować z wizyt na pływalni i unikać zamoczenia ucha podczas kąpieli.
Kąpiel niemowląt
Podczas kąpieli uważaj, aby uszka niemowlaka nie znalazły się pod wodą. Napełniaj wanienkę niewielką ilością wody a niemowlę umieszczaj na specjalnej gąbce. Uszka dziecka przemywaj gazą nasączoną letnią wodą. Staraj się nie dotknąć wąskiego kanału słuchowego niemowlaka. Gdyby woda dostała się do kanaliku, przechyl głowę dziecka tak, aby woda mogła swobodnie wyciec. Myjąc główkę dziecka zatkaj delikatnie uszka maleństwa, przytrzymując chrząstki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze