Zapalenie ucha środkowego u dzieci
PATRYCJA • dawno temuDo stanów zapalnych ucha środkowego u dzieci mogą doprowadzić infekcje górnych dróg oddechowych. Zalegające w gardle bakterie przedostają się krótką trąbką słuchową dziecka do ucha środkowego. Infekcje ucha towarzyszą często chorobom zakaźnym występujących głównie u małych dzieci (np. szkarlatyna, odra, świnka). Jak rozpoznać zapalenie i jak pomóc choremu dziecku?
Objawy zapalenia ucha środkowego
Stany zapalne ucha środkowego to jedne z częstych schorzeń dzieci do szóstego roku życia. Początkowo choroba nie daje charakterystycznych objawów. Dziecko jest zwyczajnie niespokojne i płaczliwe. Maluszki mogą pocierać rączką chore uszko, mieć podwyższoną temperaturę, a nawet wymiotować lub mieć biegunkę. Dzieci słabiej słyszą na chore uszko, które sprawia wrażenie zatkanego. Podczas ziewania i przełykania pojawiają się charakterystyczne szmery. Ostre zapalenie ucha środkowego objawia się pojawieniem się ropnej wydzieliny, opuchnięciem błony bębenkowej a niekiedy jej pęknięciem.
Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?
Leczenie opiera się przede wszystkim na zahamowaniu rozwoju infekcji bakteryjnej. W tym celu lekarze przepisują antybiotyki w postaci maści lub tabletek doustnych. Niekiedy bywa konieczna paracenteza. Jest to zabieg polegający na nacięciu błony bębenkowej, w celu umożliwienia wycieku nagromadzonej wydzielinie. Pacjent jednocześnie otrzymuje leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz wspomagające zasklepienie się błony. Przy chorobach uszu u dzieci i nie tylko, trzeba być bardzo ostrożnym. Niedoleczone przechodzą w stany przewlekłe, które mogą zakończyć się utratą słuchu.
Jak zapobiec infekcjom ucha?
Nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka powstania zapalenia w uchu środkowym. Z pewnością nie można lekceważyć infekcji górnych dróg oddechowych. W okresie jesienno-zimowym należy zakrywać uszy dziecka ciepłymi czapkami i kapturami. Codzienna higiena uszu i usuwanie zalegającej woskowiny również pomaga zapobiegać infekcjom. Małym dzieciom nie wolno czyścić uszu patyczkami higienicznymi, gdyż istnieje ryzyko przebicia delikatnej błony bębenkowej. Gdy zauważysz jakiekolwiek zmiany lub zaczniesz podejrzewać ból ucha u niemowlęcia zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Domowe sposoby na ból ucha pomogą zwalczyć objawy, jednak nie są w stanie wyleczyć infekcji bakteryjnej, która wymaga zwykle terapii antybiotykowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze