Na czym polega zapalenie przydatków?
ALICJA • dawno temuJeśli doskwierają ci nagłe, silne bóle brzucha, które nasilają się podczas miesiączki i tuż po niej, a do tego dochodzą mdłości, gorączka, biegunka, zaparcia, kolka jelitowa lub problemy z oddawaniem moczu, możliwe że masz zapalenie przydatków.
Przyczyny
- Przydatki to wspólna nazwa jajników, jajowodów i więzadeł macicy. Do stanów zapalnych dochodzi m.in. w wyniku: współżycia z partnerem mającym infekcję miejsc intymnych,
- zakażenia bakteryjnego, któremu sprzyja miesiączka, poród i połóg, poronienie, stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej, niewłaściwa higiena intymna,
- przeniesienia zakażenia poprzez krew, ze stanów zapalnych zatok, migdałków, zębów, wyrostka robaczkowego, otrzewnej, jelit, gruźlicy płuc.
Badanie
Jeśli dzieje się w twoim organizmie coś niedobrego i podejrzewasz zapalenie przydatków udaj się niezwłocznie do lekarza. Badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy i szyjki macicy do analizy laboratoryjnej. Badaniu poddaje się również krew i mocz. Jeśli lekarz nie ma pewności co do diagnozy oraz przyczyn zapalenia przydatków może zlecić badanie usg narządu rodnego a w ostateczności badanie laparoskopowe.
Leczenie
Zwykle polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej. W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W trakcie kuracji zaleca się pozostanie w domu. Nieleczone zapalenie przydatków może doprowadzić do niepłodności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze