Tetris zwiększa moc mózgu
PAULA • dawno temuKlasyczne puzzle komputerowe Tetris zwiększają moc mózgu. Jak wykazują badania, w porównaniu do dzisiejszych zaawansowanych gier komputerowych, częsta gra w tetris zwiększa liczbę szarych komórek w mózgu i poprawia myślenie!
Ustalenia zostały dokonane po przebadaniu nastoletnich dziewczynek, które poproszono o to, by codziennie przez pół godziny przez okres trzech miesięcy grały w Tetris. Naukowcy twierdzą, iż skany wykryły zmiany strukturalne w niektórych częściach mózgu odpowiedzialnych za ruch, krytyczne myślenie, rozumowanie, język i przetwarzanie danych.
Naukowcy z Mind Research Network w Albuquerque, USA także wierzą, iż praktykujący grę, która zmusza do żonglowania spadającymi blokami w różnych kształtach po to, by ułożyć je w zgrabną i szczelną całość na ekranie monitora, może wspomagać efektywne myślenie.
Neuropsycholog dr Rex Jung powiedział: Jednym z najbardziej zaskakujących odkryć w badaniach nad mózgiem dokonanych w przeciągu 5 lat było to, że żonglowanie tymi bloczkami zwiększa liczbę szarych komórek w mózgu.
Zwiększona liczba szarych komórek może oznaczać, iż pewne obszary mózgu nie musza tak ciężko pracować, by wykonać złożone polecenia i zadania.
Psycholog i współautor badania, dr Richard Haier, dodaje, że on i Jung są bardzo zadowoleni, obserwując, jak kora mózgowa dziewczynek grających w Tetris uległa pogrubieniu, będąc równocześnie znakiem zwiększonej liczby szarych komórek w porównaniu do tych dziewczynek, które nie grały w Tetris.
Tetris został opracowany przez rosyjskiego programistę, Aleksieja Pażytnowa, w 1984 r. i pozostaje jedną z najpopularniejszych na świecie gier komputerowych.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze