Fitness umysłu, czyli jak wzmocnić i stymulować mózg
DANUTA CAPIGA • dawno temuAby zachować sprawność umysłu na długo, musimy o niego dbać przez całe życie.
Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele. Między innymi dzięki niemu żyjemy, to on koordynuje naszą mowę, wzrok, ruch, słuch czy węch.
Bardzo uciążliwe dla człowieka są trudności w koncentracji oraz zapamiętywaniu. O tym najlepiej wiedzą chorzy na stwardnienie rozsiane, oni borykają się z tymi problemami na co dzień. Kłopoty mózgu nie dotyczą jedynie osób w wieku podeszłym. Mogą zacząć się już w wieku średnim a nawet wcześniej.
Bardzo duży wpływ na nastrój oraz funkcje umysłowe ma odpowiednia dieta. Aby zachować sprawność umysłową, musimy dostarczać do mózgu antyutleniacze zawarte w pokarmie. Dobra dieta powinna być bogata w witaminy A, C, E, beta karoten, kwas linolowy oraz selen.
Czynnikiem przedwczesnego starzenia się mózgu jest stres. Przedłużające się stany napięć uszkadzają partie odpowiedzialne za pamięć oraz uczenie się. Ważna też jest odpowiednia ilość snu. To właśnie podczas snu nasz mózg regeneruje się. Należy też zadbać o swoją kondycję fizyczną. Ruch zapewni odpowiedni dopływ tlenu oraz krwi do mózgu, co zwiększy jego obroty i będzie w stanie zapamiętać więcej informacji.
Mózg nie lubi rutyny, lubi być stymulowany, lubi kiedy dostarcza się mu nowe bodźce.
Aby utrzymać go w dobrej kondycji, należy wykonywać nowe rzeczy lub te znane, ale w inny sposób. Każda zmiana zmusza mózg do korzystania z nowych ścieżek nerwowych. Można np. zmienić kolejność czynności porannych, jeść coś innego niż zwykle na śniadanie, wybierać inną drogę do pracy czy szkoły.
Wzmocnić można swoją pamięć przez uczenie się języków obcych, zapamiętywanie tekstów piosenek czy wierszy, rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry zmuszające do myślenia, czytanie książek i dyskutowanie o nich z przyjaciółmi.
Odpowiednia stymulacja mózgu może usprawnić myślenie, pamięć czy koncentrację.
Mózg rozwija się przez całe życie, choć z wiekiem jego rozwój jest mniej dynamiczny, ale nawet mózg dorosłej osoby jest zdolny do tworzenia nowych neuronów i dokonywanie plastycznych zmian w jego strukturze. W dużej mierze to my mamy wpływ na wydajność i sposób działania naszego mózgu.
Źródło: informacja prasowa Aleksandra Skalska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze