Jedzenie, które ma wpływ na sen

11. To, co jesz ma wpływ na senCzy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć spokojnie w krainę łagodności, a które sprawią, że obudzisz się niewyspany.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

11. To, co jesz ma wpływ na sen
Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć spokojnie w krainę łagodności, a które sprawią, że obudzisz się niewyspany.

10. TryptofanMleko powoduje, że łatwiej nam zasnąć. Czy wiesz dlaczego? Produkty mleczne zawierają bowiem tryptofan, który jest substancją ułatwiającą zasypianie. Znajdziesz ją również w orzechach, nasionach, bananach, miodzie oraz jajkach.
Zdjęcie autorstwa Kaz / CC BY

10. Tryptofan
Mleko powoduje, że łatwiej nam zasnąć. Czy wiesz dlaczego? Produkty mleczne zawierają bowiem tryptofan, który jest substancją ułatwiającą zasypianie. Znajdziesz ją również w orzechach, nasionach, bananach, miodzie oraz jajkach.

9. WęglowodanyJedzenie bogate w węglowodany uzupełnia produkty mleczne poprzez wzrost poziomu tryptofanu we krwi – substancji, która ułatwia zasypianie. Aby zasnąć spokojnie, zjedz na kolację miskę płatków z mlekiem, jogurt, krakersy, a nawet kromkę chleba z serem.
Zdjęcie autorstwa Sheila Sund / CC BY

9. Węglowodany
Jedzenie bogate w węglowodany uzupełnia produkty mleczne poprzez wzrost poziomu tryptofanu we krwi – substancji, która ułatwia zasypianie. Aby zasnąć spokojnie, zjedz na kolację miskę płatków z mlekiem, jogurt, krakersy, a nawet kromkę chleba z serem.

8. Zjedz coś przed snemJeśli cierpisz na bezsenność, nie idź spać z pustym żołądkiem. Ale pamiętaj, że przekąska przed snem powinna być niewielka. Duży posiłek spowoduje bowiem problemy z trawieniem.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Zjedz coś przed snem
Jeśli cierpisz na bezsenność, nie idź spać z pustym żołądkiem. Ale pamiętaj, że przekąska przed snem powinna być niewielka. Duży posiłek spowoduje bowiem problemy z trawieniem.

7. Nie jedz frytek oraz hamburgerówBadania potwierdzają, że osoby, które często jedzą produkty z dużą zawartością tłuszczu mają problemy nie tylko z utrzymaniem wagi, ale również ze snem. Ciężkostrawne jedzenie pobudza bowiem system trawienny, co spowoduje, że w nocy będziesz musiał korzystać z toalety.
Zdjęcie autorstwa Keith McDuffee / CC BY

7. Nie jedz frytek oraz hamburgerów
Badania potwierdzają, że osoby, które często jedzą produkty z dużą zawartością tłuszczu mają problemy nie tylko z utrzymaniem wagi, ale również ze snem. Ciężkostrawne jedzenie pobudza bowiem system trawienny, co spowoduje, że w nocy będziesz musiał korzystać z toalety.

6. KofeinaNie jest to niespodzianką, że filiżanka kawy wypita wieczorem spowoduje problemy ze snem. Dlatego wieczorami, a najlepiej na 6 godzin przed snem, unikaj wszelkich produktów zawierających kofeinę, takich jak czekolada, cola czy herbata.
Zdjęcie autorstwa Christoph / CC BY

6. Kofeina
Nie jest to niespodzianką, że filiżanka kawy wypita wieczorem spowoduje problemy ze snem. Dlatego wieczorami, a najlepiej na 6 godzin przed snem, unikaj wszelkich produktów zawierających kofeinę, takich jak czekolada, cola czy herbata.

5. Uważaj na lekiNiektóre lekarstwa mogą zawierać więcej kofeiny niż filiżanka kawy. Mogą to być środki przeciwbólowe, tabletki na zrzucenie wagi czy preparaty na przeziębienie. Przeczytaj w ulotce, czy efektem ubocznym stosowania tych leków nie będzie bezsenność.
Zdjęcie autorstwa gokalpiscan / CC BY

5. Uważaj na leki
Niektóre lekarstwa mogą zawierać więcej kofeiny niż filiżanka kawy. Mogą to być środki przeciwbólowe, tabletki na zrzucenie wagi czy preparaty na przeziębienie. Przeczytaj w ulotce, czy efektem ubocznym stosowania tych leków nie będzie bezsenność.

4. Unikaj alkoholuPrzed snem nie pij alkoholu. Chociaż może ułatwić ci zaśnięcie, w nocy możesz się przebudzać, doświadczyć bólu głowy lub nawet koszmarów. Jeśli już wieczorem napijesz się alkoholu, wypij również szklankę wody, tak aby rozcieńczyć go we krwi.
Zdjęcie autorstwa manfred-oswald / CC BY

4. Unikaj alkoholu
Przed snem nie pij alkoholu. Chociaż może ułatwić ci zaśnięcie, w nocy możesz się przebudzać, doświadczyć bólu głowy lub nawet koszmarów. Jeśli już wieczorem napijesz się alkoholu, wypij również szklankę wody, tak aby rozcieńczyć go we krwi.

3. Zredukuj białka do minimumNa kolację nie jadaj produktów, które bogate są w białka. Przewód pokarmowy będzie je bowiem trawił wolniej, tym samym trudniej będzie ci zasnąć.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Zredukuj białka do minimum
Na kolację nie jadaj produktów, które bogate są w białka. Przewód pokarmowy będzie je bowiem trawił wolniej, tym samym trudniej będzie ci zasnąć.

2. Przed snem nie pij dużoPrzed snem nie pij dużych ilości wody. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, ale gdy przed snem będziesz dużo pił, w nocy możesz często budzić się i odwiedzać toaletę.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Przed snem nie pij dużo
Przed snem nie pij dużych ilości wody. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, ale gdy przed snem będziesz dużo pił, w nocy możesz często budzić się i odwiedzać toaletę.

1. Nie pal przed snemNikotyna działa tak samo stymulująco na organizm jak kofeina. Dlatego zrezygnuj z palenia chociaż przed pójściem spać.
Zdjęcie autorstwa Javier Ignacio Acuña Dit / CC BY

1. Nie pal przed snem
Nikotyna działa tak samo stymulująco na organizm jak kofeina. Dlatego zrezygnuj z palenia chociaż przed pójściem spać.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Najlepsze rodzaje medytacji dla początkujących! Co to jest IQ? Wakacyjne zabiegi Najczęściej popełniane błędy na siłowni Najczęstsze przyczyny rutyny w łóżku Nie pij zarazków! Sport na depresję Mało atrakcyjne, ale bardzo zdrowe warzywa Facebook nie chciał zdjęć po mastektomii Sałatki na śniadanie Czy chude jest piękne? Jedzenie bogate w fosfor