Metody na szybki sen
DANUTA CAPIGA • dawno temuSen jest niezbędny do zdrowego i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest tak samo ważny jak jedzenie i picie. Regeneruje nasze ciało, naprawia uszkodzone za dnia komórki, utrwala pamięć. Dlatego tak ważny jest zdrowy i dobry sen i nie należy bagatelizować problemów z nim związanych. Dla dobra naszego organizmu trzeba pozbyć się nawyków powodujących bezsenność.
Sen jest niezbędny do zdrowego i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest tak samo ważny jak jedzenie i picie. Regeneruje nasze ciało, naprawia uszkodzone za dnia komórki, utrwala pamięć. To właśnie podczas snu dochodzi do wydzielania hormonu wzrostu. Dlatego tak ważny jest zdrowy i dobry sen i nie należy bagatelizować problemów z nim związanych. Dla dobra naszego organizmu trzeba pozbyć się nawyków powodujących bezsenność.
Zwykle się mówi, że człowiek potrzebuje ośmiu godzin snu. W rzeczywistości jednak każdy ma indywidualny system i według niego reguluje, ile godzin przesypia. Dobrym sposobem jest wprowadzenie nawyku stałych pór snu i budzenia się.
Należy stworzyć takie warunki, aby miejsce, w którym odpoczywamy, kojarzyło się ze snem.
Podstawą dobrego snu jest dobrze wywietrzona sypialnia, zgaszone lub przyciemnione światło, wygodne łóżko, a wokół niego porządek. W miejscu gdzie śpimy, nie należy zostawiać przedmiotów, które kojarzą nam się z pracą i obowiązkami.
Nie kładziemy się spać, jeżeli nie czujemy jeszcze zmęczenia. Należy poczekać (np. poczytać książkę), a ochota na sen się pojawi.
Dzień powinien być aktywny, dzięki ruchowi na świeżym powietrzu, wieczorem stajemy się naturalnie senni i łatwiej zasypiamy. Dobrą metodą są też ćwiczenia fizyczne, ale nie tuż przed zaśnięciem, wtedy organizm jest pobudzony i trudno o sen.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zmieniając swoje nawyki żywieniowe, można uniknąć problemów ze snem. Należy pamiętać, aby spożywać ostatni posiłek na 2–3 godziny przed snem. Wieczorem nie pić napojów zawierających kofeinę, nie palić papierosów i nie spożywać alkoholu. Kolacja powinna być lekkostrawna, ale całkowity jej brak też może spowodować kłopoty ze snem.
Trzeba poznać swój organizm, żeby wiedzieć, czego potrzebujemy dla spokojnego, głębokiego snu. Jednym wystarczy kawałek miejsca do spania, inni potrzebują dodatkowych bodźców np. relaksującej muzyki, kąpieli, książki o lekkiej treści, aromaterapii.
Każdy musi znaleźć swój sposób, aby wprowadzić organizm w „nastrój” do spania.
Źródło: informacja prasowa dr Skalski dla www.nabezsennosc.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze