Regularny sen zapobiega depresji
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuNastolatki, które kładą się do łóżka o regularnych porach, mają mniejsze szanse na depresję, niż ich rówieśnicy zaniedbujący sen. Naukowcy zbadali ponad 15 tys. rodzin z USA. Połowa nastolatków kładła się spać około godziny 22:00, druga grupa chodziła spać później i miała ok. 40 min niedoboru snu każdej nocy.
Jak wynika z obserwacji naukowców, pozbawieni wystarczającej ilości snu nastolatki o 24 proc. częściej wykazywali zachowania depresyjne, niż osoby chodzące regularnie spać. Jedna piąta z nich miewała również myśli samobójcze.
Autor badań, James Gangwisch z Columbia University w Nowym Jorku stwierdził, że wynik obserwacji jest zgodny z tym, co przypuszczano wcześniej: krótszy, nieregularny sen może wzmagać zachowania depresyjne. Odpowiednia ilość i jakość snu jest skutecznym lekarstwem na powstrzymanie choroby, jaką jest depresja.
- Brak snu lub nieregularny sen mogą wpływać również na naszą zdolność radzenia sobie z codziennym stresem. Stajemy się mniej odporni, mamy problemy z koncentracją, reagujemy bardziej agresywnie – tłumaczył James Gangwisch.
Teoretycznie każdy człowiek potrzebuje ośmiu godzin snu na dobę, by móc zdrowo funkcjonować. Jednak zmiany społeczeństwa znacznie ten czas skracają. Obecnie młodzież śpi o wiele krócej, niż kiedyś: nie dosypia, kładzie się spać zbyt późno, a wstaje za wcześnie. Jest to poniekąd wymóg społeczny, spowodowany dużą ilością nauki i pracy, a także dodatkowych innych czynności, wykonywanych w ciągu dnia.
Ponadto sen utrudnia nam wszechobecna technologia – telewizory, głośnia muzyka, bardzo jasne światło, konsole do gier itp. Wszystkie te urządzenia sprawiają, że sen nie już najważniejszy. Dodatkowo coraz większa liczba nastolatków sięga po kawę i napoje energetyzujące. Efektem takiego stylu życia jest zmęczenie, drażliwość i niechęć do codziennych obowiązków.
Źródło: DailyMail.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze