Co się dzieje z twoim ciałem, gdy za dużo ćwiczysz?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuStarasz się schudnąć szybko i skutecznie? Uważaj, aby zbyt drastycznie nie przekroczyć optymalnej dawki ćwiczeń, która wynosi 30–50 minut dziennie, pięć razy w tygodniu. Podobno od nadmiaru głowa nie boli, jednak porzekadło to okazuje się nieprawdziwe w przypadku zbyt intensywnych treningów. Dowiedz się, w jaki sposób ciało daje ci znać, że nie jest w stanie wytrzymać wzmożonego wysiłku fizycznego.
Ojej, jak boli!
Bardzo wyraźnym znakiem przemęczenia organizmu są obolałe mięśnie. Jeżeli codziennie wykonujesz intensywny trening i nie dajesz ciału możliwości zregenerowania sił, szybko poinformuje cię ono o potrzebie odpoczynku. Pamiętaj, że dzień spędzony na kanapie korzystnie wpłynie na siłę twoich mięśni.
Jeżeli nie możesz pozbyć się uporczywego bólu kolan lub mięśni ud, nie jest to dobry znak. Najprawdopodobniej przemęczyłaś organizm. Zamiast kolejny dzień z rzędu biec na siłownię, skonsultuj się z lekarzem. Pozwól fizjoterapeucie dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, który nie nadwyręży twojego zdrowia.
Przewlekłe bóle głowy mogą być spowodowane odwodnieniem organizmu. Zamiast łykać kolejne tabletki przeciwbólowe, ogranicz czas spędzany w klubie fitness i zadbaj o dostarczenie ciału odpowiedniej dawki wody. Ból zniknie równie szybko, jak się pojawił.
Sport to zdrowie?
Ostatnio nieustannie czujesz się zmęczona i senna? Umiarkowane ćwiczenia dodadzą ci energii i zapewnią zdrowy sen, jednak nadmierny wysiłek będzie miał wręcz odwrotny wpływ na twój organizm. Jeżeli śpisz przepisowe osiem godzin, a i tak wstajesz wykończona i cały dzień ukradkiem ziewasz, za swój stan możesz winić nadmiar ćwiczeń. Pamiętaj, że nie dając ciału wystarczająco dużo czasu na regenerację sił, osłabiasz układ odpornościowy i stajesz się bardziej podatna na przeziębienia i inne, poważniejsze choroby.
Wyraźnym znakiem nadużywania treningów jest zniechęcenie do wysiłku fizycznego. Jeżeli wciąż uczęszczasz na te same zajęcia jogi lub poranny jogging odbywasz na tej samej trasie, możliwe, że chwilowo stracisz motywację do ćwiczeń. Jednak długo utrzymująca się niechęć do aktywności fizycznej powinna być dla ciebie sygnałem do zmniejszenia intensywności treningów.
Pogorszenie wydolności organizmu jest nieodłącznym elementem przemęczenia. Jeżeli nie jesteś w stanie przebiec normalnie pokonywanej odległości lub w połowie treningu zatrzymujesz się zdyszana, powinnaś zmniejszyć częstotliwość ćwiczeń. Oprócz kondycji fizycznej pogorszeniu może ulec twoja kondycja psychiczna – huśtawka nastrojów jest jednym z najczęstszych objawów przedawkowania sportu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze