Skuteczne sposoby na przemęczone oczy
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuZmiana tempa i stylu życia w dzisiejszych czasach niekorzystnie wpływa nie tylko na relacje międzyludzkie, ale i na nasze zdrowie. Godziny spędzone w pracy przed komputerem oraz relaks w domowym zaciszu także przed monitorem czy przed ekranem telewizora osłabiają oczy. Dolegliwości z tym związane coraz częściej występują i to nie tylko u osób starszych. Jakie są sposoby na przemęczone oczy?
Przemęczenie oczu objawia się pieczeniem, swędzeniem, łzawieniem, pękaniem naczynek a nawet problemami z widzeniem. Nasze codzienne zajęcia niszczą wzrok, powodują znużenie na skutek problemów z koncentracją. Jest to spowodowane ciągłym wpatrywaniem się w jeden punkt bez ustawiania ostrości widzenia, akomodacji oraz zmiany położenia oczu. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na ograniczenie spędzania czasu ze źródłem naszych kłopotów. Istnieją jednak sposoby, których stosowanie pozwoli odprężyć oczy. Przede wszystkim należy pamiętać, aby na biurku obok komputera ustawić doniczkę z rośliną, która dzięki swojej zielonej barwie działa odprężająco. By zadziałało, należy od czasu do czasu kierować na nią wzrok.
Bardzo ważne są także ćwiczenia. Powinno się je wykonywać podczas całodziennej pracy. Polegają one na chwilowym odwracaniu wzroku od ekranu komputera i skierowaniu go na najdalszy punkt, najlepiej znajdujący się za oknem. Dzięki temu oczy odprężą się, a mięśnie zostaną pobudzone do działania. Na koniec warto poruszać oczyma w kierunku poziomym i pionowym oraz po okręgu.
Ćwiczenia te mogą okazać się niestety niewystarczające, gdy w miejscu pracy panują warunki niekorzystne dla naszych oczu. Dotyczy to dymu papierosowego, niewłaściwego oświetlenia, wysuszenia powietrza przez grzejniki czy klimatyzację. Oczy osłabia również mały druk. W takiej sytuacji ulgę przynieść mogą środki farmakologiczne w postaci kropli czy kapsułek, dostępne w aptece.
— Zawierają w swym składzie kwasy Omega-3, luteinę oraz wyciąg z płatków aksamitka i borówki bagiennej, poprawiają kondycję oczu, działają przeciwzapalnie oraz łagodząco. Obecność witamin E, C, kwasu foliowego, cynku, miedzi i magnezu zapewni ciągłość procesów regeneracyjnych, a zawartość zeaksantyny chroni przed chorobami plamki żółtej. – informuje mgr farm. Monika Jacyszyn-Owczarek.
Zanim zdecydujemy się na zakup suplementów diety, które dostępne są bez recepty, warto sprawdzić ich skład. Zawartość luteiny i zeaksantyny – składników zaliczanych do rodziny karotenoidów, które są podstawowymi barwnikami, znajdującymi się w centralnej części siatkówki — jest bardzo ważna. Pomagają one w filtracji niebezpiecznych dla oczu promieni UV, chroniąc je tym samym przed zmęczeniem i podrażnieniem.
Nasze oczy są na co dzień narażone na działanie szkodliwych czynników takich jak smog, zanieczyszczenie powietrza, suche powietrze czy promieniowanie UV. Nie jest możliwe, aby wszystkiego unikać. Od nas samych jednak zależy, w jakim stopniu zmniejszymy skutki negatywnych bodźców.
Źródło: informacja prasowa Kamila Nowakowska
www.s-lab.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze