Szukajmy witamin na talerzu
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWszyscy wiemy, że witaminy wpływają na harmonijny rozwój funkcjonowania naszego organizmu. Często spożywamy więc suplementy diety, kupując witaminy w pastylkach. Warto jednak pamiętać o tym, by częściej sięgać po witaminy, które występują w pożywieniu.
Witamina A
Występuje w wątróbce, jajkach, w mleku i nieodtłuszczonych mlecznych produktach oraz w tłustych rybach. Ponadto jej źródło stanowią warzywa, takie jak marchew, pomidory, czerwona papryka, szpinak, zielona fasola oraz inne czerwone, żółte i zielone owoce. Brak witaminy A może negatywnie wpłynąć na ostrość widzenia, przyczynić się do wysuszenia oczu oraz skóry, a także spowodować spowolnienie wzrostu. Niekorzystny jest także jej nadmiar, gdyż powoduje bóle głowy oraz nudności i wymioty.
Witamina B1
Możemy ją odnaleźć w drożdżach, pełnych ziarnach zbóż, roślinach strączkowych, mięsie wieprzowym, wątróbce oraz nerkach, a także w mleku, żółtkach i jajkach. Jej niedobór oznacza przemęczenie, niechęć do jedzenia, problemy neurologiczne oraz trudności z trawieniem.
Witamina B6
Jej główne źródło w pożywieniu to warzywa, owoce, ziarna zbóż, produkty mleczne, żółtka jajek oraz wątróbka, nerki, mięso, ryby i drożdże piwne. Skutkiem niedoboru witaminy B6 jest zmęczenie oraz drgawki, dodatkowo trudności z zasypianiem i stany depresyjne. Przyjmowanie jej w zbyt dużych ilościach może spowodować zaburzenia układu nerwowego.
Witamina B12
Obecna jest w podrobach, wołowinie, mlecznych produktach, a także jajkach, rybach i skorupiakach. Niedobór może spowodować anemię, bóle mięśni i zaburzenia neurologiczne.
Witamina C
Występuje w owocach: czerwonej i czarnej porzeczce, kiwi, truskawkach, liczi oraz cytrusach, a także w warzywach: pietruszce, czarnej rzodkwi, szczypiorku, kapuście, szpinaku i sałacie. Osłabienie, słabsza odporność to przyczyny braku witaminy C w organizmie, natomiast zbyt duże dawki mogą przyspieszyć proces tworzenia się kamieni nerkowych. Nadmiar jest także bardzo niebezpieczny dla płodu, dlatego wszystkie kobiety w ciąży powinny być ostrożne w zażywaniu tej witaminy.
Witamina D
Źródła tej witaminy stanowią tłuste ryby, masło, produkty mleczne, wątróbka i żółtka jaj (D3) oraz grzyby, pszenne otręby i drożdże (D2). Niedobór jest szkodliwy, zwłaszcza dla dzieci. Powoduje krzywicę u dzieci oraz osteoporozę. Nadmiar natomiast wpływa na przemęczenie, odwodnienie, nudności, choroby nerek i naczyń krwionośnych.
Witamina E
Występuje w olejach roślinnych, margarynach oraz orzeszkach ziemnych. Skutkiem niedoboru jest anemia oraz choroby neurologiczne. Nadmiar oznacza osłabienie.
Witamina K
Pietruszka, kapusta, sałata, szpinak to jej źródła. Brak witaminy K może przyczynić się do występowania krwotoków, zaś nadmiar do niedokrwistości, a u niemowląt żółtaczki.
Uwaga!
Nie zażywaj nigdy sama bez pozwolenia i wiedzy lekarza dużych dawek witamin, gdyż są to silnie działające leki o wysokim stopniu ryzyka wystąpienia działań ubocznych, czasem nawet śmiertelnych. Przede wszystkim trzymaj je w miejscu niedostępnym dla dzieci z obawy przed niekontrolowanym połknięciem.
Dr Linus Pauling, laureat Nagrody Nobla, tuż przed śmiercią w wieku dziewięćdziesięciu trzech lat podkreślał nieocenione właściwości witamin, zwłaszcza witaminy C oraz minerałów: Muszę przypisać swoje zdrowie przede wszystkim temu, że zażywałem witaminy i minerały. Zażywajmy więc witaminy, aby zachować zdrowie i młodość, ale czyńmy to z umiarem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze