Zimne nóżki w zimie? Tak, ale tylko na talerzu!
DAMIESA • dawno temuPotrawa zwana potocznie „zimne nóżki” cieszy się w Polsce wielkim powodzeniem, zwłaszcza w czasie Świąt. Lubimy ją za to, że stanowi smaczną przekąskę, pasuje do wielu dań, a do tego ma sporo właściwości odżywczych, bo zawiera wszystko to, czego naszemu organizmowi potrzeba, czyli pożywne mięso i pełne witamin warzywa.
Jak je przyrządzić? Sposobów jest wiele, a do tego to jedna z tych potraw, w których przygotowaniu można puścić wodze fantazji i dodawać do niej różnych składników, w zależności od tego, które smakują nam najbardziej. Nie ma tu restrykcyjnych reguł, więc mamy szeroki wachlarz doboru mięs, warzyw, czy przypraw.Ja polecam Wam dziś dwa przepisy.
Zimne nóżki –mięsne
Składniki:
30 g nóżek wieprzowych
Golonka wieprzowa -1 sztuka
Włoszczyzna (2 marchewki, 1 cebula, 1 pietruszka)
1 główka czosnku
Kukurydza w puszce
Groszek w puszce
Przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, majeranek, liść laurowy
2 łyżki żelatyny na 500 ml wywaru
1 bulion cielęcy
Natka pietruszki
Cytryna
Mięso gotujemy, aż do uzyskania wymaganej miękkości i do momentu, w którym łatwo będzie nam je oddzielić od kości (ok. 2,5 godziny). W trakcie gotowania dodajemy do nich pokrojone warzywa, bulion i przyprawy: ziele angielskie, sól, pieprz, liść laurowy. Powstały w tym procesie wywar odcedzamy, a niewielką jego ilość wlewamy do osobnego naczynia, dodajemy żelatynę, czosnek, natkę i odstawiamy na ok. 15 min. W tym czasie usuwamy kości z mięsa i drobno je kroimy, a warzywa siekamy i ponownie wrzucamy do wywaru i chwilę gotujemy, dodając potem wywar z żelatyną. Całość wlewamy do miseczek (wcześniej na dnie układamy ziarenka kukurydzy, groszek i plasterki marchewki) i wkładamy do lodówki do stężenia. Po wyjęciu podajemy z plasterkami cytryny (można też dodać kilka kropel octu) i świeżą pietruszką.
Wieprzowinę można też zastąpić kawałkamikurczaka, lub polędwicy pokrojonej w kostkę, na dnie naczynia dodać plasterek jajka, a wierzch przyzdobić gęstą "pierzynką" natki, lub ugotowanych brokuł.
Zimne nóżki z warzywami (wersja wegetariańska)
Sposób przyrządzenia, jest bardzo podobny. Różni się jedynie tym, że zamiast żelatyny stosujemy tutaj galaretkę sojową, a zamiast mięsa np. pokrojone sojowe kotlety. Świetny smak taka galaretka osiąga, jeśli dodamy do niej także grzyby.
Innym przepisem jest galaretka tylko z wykorzystaniem warzyw, np. z pomidorami, kukurydzą, papryką, selerem (ugotowanym) i ogórkami. Do przygotowanego wcześniej rosołu warzywnego należy dodać żelatynę, pokrojone na kawałki warzyw ułożyć w miseczkach, a potem zalać je wywarem.
Mam nadzieję, że z tymi przepisami zimne nóżki zagoszczą wkrótce w Waszych domach!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze