Spróbuj Ratatouille'a z samej Prowansji!
ISABELLE • dawno temuW polskiej kuchni warzywa to najczęściej obiadowy dodatek do bardziej lub mniej mięsnego dania. Są nierzadko także składnikiem zupy. Nie ma co ukrywać, że naszą specjalnością są wszelkiego rodzaju mięsa, a zwłaszcza wołowina i wieprzowina. Gdyby tak zamiast flagi pokazać światu naszą najbardziej znaną potrawę, to co by to było? Schabowe z bigosem? Pierogi z mięsem? Czy może góralskie oscypki? A inne kraje? We Włoszech – makaron, w Berlinie – piwo, a we Francji? Pewnie ślimaki i żabie udka. Ale Francuzi są bardzo dumni z jeszcze jednej potrawy. Chodzi o gulasz warzywny Ratatouille.
Skąd się wziął i co zawiera Ratatouille?
Jest to typowy francuski gulasz warzywny, który opiera się na dużych ilościach cebuli, cukinii, bakłażana, papryki (w każdym kolorze), pomidorach i czosnku. Wszystko gotuje się w oliwie z oliwek, oczywiście koniecznie wytłaczanej we Francji.
To klasyczne prowansalskie danie pochodzi z Nicei (leżącej właśnie w Prowansji). Jednak teraz, w dobie globalnej wioski i komercjalizacji życia, można znaleźć je w każdym zakątku Francji. Najlepiej smakuje na południu, jednak trzeba dodać, że przepis jest jeden i nigdy nie powstały warianty w zależności od regionu. Nazwa Ratatouille’a pochodzi najwyraźniej od kompilacji dwóch francuskich czasowników: ratouiller i tatouiller, oznaczających odpowiednio: mieszać, kręcić.
Gulasz warzywny można jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło – stąd pewnie aż taka popularność. Warzywa gotuje się osobno, a następnie łączy (lub od razu razem). Oczywiście najlepsi szefowie kuchni zawsze gotują składniki oddzielnie, gdyż po późniejszym połączeniu osiągają bardziej kremową konsystencję.
Ratatouille można podawać w dowolnej temperaturze. Jest wspaniałym dodatkiem do dań z kurczaka, ryb, pieczeni, omletów, a także stanowi świetne i pożywne danie dla wegetarian. Smak tego gulaszu nie zmienił się na przestrzeni czasu, dlatego ma się wrażenie, że zjadamy najstarszą potrawę Francuzów.
Jak zrobić Ratatouille’a? To proste!
Przepis na ten francuski gulasz warzywny jest bardzo prosty i jeszcze się nie zdarzyło, by komuś się nie udał. Dlatego zachęcam do spróbowania!
Składniki:
- 1 główka kopru (łodygi odrzucić),
- 3 czerwone papryki (przebić końcówką noża),
- 3 żółte papryki (przebić końcówką noża),
- 2 średnie cukinie, przekrojone na 4 części,
- 1 średni bakłażan, pokrojony na 4 części,
- ½ szklanki oliwy z oliwek,
- 1 główka czosnku,
- 2 szklanki sosu pomidorowego,
- 1 łyżka świeżej,posiekanej bazylii,
- 2 łyżeczki świeżego, posiekanego tymianku,
- 2 łyżeczki świeżego, posiekanego majeranku,
- 2 łyżeczki soli koszernej,
- 1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu,
- 1 łyżka octu balsamicznego.
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 175° C. W dużym rondlu doprowadź 2 litry osolonej wody do wrzenia. Następnie dodaj koper i gotuj, aż zmięknie, czyli ok. 10 minut. W międzyczasie natrzyj czerwone i żółte papryki, cukinię i bakłażany oliwą z oliwek i wrzuć na dużą blachę do pieczenia. Odetnij główkę czosnku, po czym zawiń go w folię i połóż razem z warzywami do pieczenia. Kiedy koper zmięknie, przełóż go na blachę z innymi warzywami i również natrzyj oliwą. Następnie piecz składniki, od czasu do czasu obracając, aż będą bardzo miękkie i lekko brązowe, czyli 30–40 minut. Po tym czasie paprykę przerzuć do miski, a resztę warzyw zostaw do ostygnięcia. Paprykę obierz ze skóry, wyjmij pestki i pokrój w kostkę. Teraz wyjmij pestki z cukinii i również tak samo pokrój. Podobnie zrób z bakłażanem i koprem. Następnie w dużym rondlu, na średnim ogniu, połącz kostkę bulionu z upieczonymi warzywami i sosem pomidorowym. Zmiażdż czosnek i dodaj do rondla. Mieszaninę duś bez przykrycia, mieszając od czasu do czasu, aż się mocno zagęści ok. 10–15 minut. Na koniec przypraw bazylią, tymiankiem, majerankiem, solą, pieprzem, octem balsamicznym i dodaj jeszcze ¼ szklanki oliwy z oliwek. Podawaj od razu po zdjęciu z ognia.
Brzmi kusząco! Spróbuj sama!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze