Witaminy w gruszkach
DAMIESA • dawno temuCzas na owoce sezonowe dopiero się rozpoczyna. W bogactwie dostępnych rodzajów można wybierać produkty, które świetnie nadawać się będą zarówno jako deserowa przegryzka, jak i mogą być składnikiem ciast czy wytwornych obiadowych potraw. Dziś kilka ciekawych propozycji na pyszne dania przy udziale gruszki. Dlaczego warto wkomponowywać ten owoc w swoje kulinarne menu? Przekonajcie się same!
Właściwości gruszek
Fanem tych owoców był ponoć Juliusz Cezar, a jakby sięgnąć do historii szybko odkryjemy, że ich korzenie sięgają czasów prehistorycznych. Co takiego jest w tym owocu, co sprawia, że jest on częstym składnikiem nie tylko dań na słodko? Po pierwsze gruszka zawiera w swoim składzie prawdziwą bombę witamin, np. A, PP, B1, B2, B6 oraz C. Znajdziemy tutaj także potas, magnez, wapń, fosfor czy żelazo. Zawarte w gruszce pektyny i błonnik, sprawiają, że spożywane te owocew diecie szybko powodują uczucie sytości, co pozwala nam w porę przyhamować wilczy apetyt na kolejne przegryzki. Do tego gruszki mają działanie przeciwgorączkowe, pobudzają przemianę materii, wspomagają perystaltykę jelit, ułatwiają koncentrację i pozytywnie działają na układ nerwowy dzięki zwartości pierwiastka o nazwie bor, ponadto zmniejszają ryzyko osteoporozy, pomagają w zaparciach, zatruciach pokarmowych oraz zapaleniu pęcherza moczowego. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie spożywać ich w nadmiarze, bo mogą spowodować biegunki. Do tego są świetnym kosmetykiem, który sprawia, że cera staje się jedwabiście gładka i gruntownie nawilżona. Można więc na jej bazie przygotowywać pielęgnacyjne maseczki.
Potrawy z gruszek
Oczywiście standardowymi produktami z gruszek są dżemy, konfitury czy owocowe musy, z którymi możemy robić kanapki czy używać jako farsz do naleśników. Owoce warto też dodać do lodowych pucharków czy zapiec w piekarniku posypane cynamonem. Ale na tym nie kończy się długa lista potraw, jakie możemy przyrządzić z udziałem gruszki. Możemy je bowiem podawać na surowo, pieczone w postaci przystawki czy jako składnik deserów. Bardzo ważne jest, aby dokładnie usunąć z nich gniazda nasienne. Nie zaszkodzi je także obrać ze skórki, która jest dość ciężkostrawna. Podczas lata świetnym pomysłem będzie przygotowanie kompotu z suszonych gruszek, który świetnie gasi pragnienie w upalne dni. Można je także dodawać do owocowych sałatek. Owoc ten szczególnie dobrze smakuje w zestawieniu z orzechami włoskimi oraz serami pleśniowymi. Jeśli chcemy przygotować wytworną kolację z mięsa i z dodatkiem gruszek, możemy np. przygotować z nich nadzienie do kaczki, czy udusić kawałki drobiu (np. piersi z kurczaka) z owocami w białym lub czerwonym winie. Gruszki będą także wyśmienicie się komponować z karkówką. Innym rozwiązaniem jest dodanie tego owocu do włoskiego carpaccio czy zapieczenie ich a następnie polanie sosem przyrządzonym z rumu i czekolady czy przygotowanie gruszki wsyropie. Bogactwo zastosowań nie zna granic.
Jakie specjały z gruszką w roli głównej Wy byście polecili? Czekamy na Wasze kulinarne pomysły!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze