Słoneczne wino z południa Włoch!
ISABELLE • dawno temuKuchnia włoska to jedna z najbardziej znanych i cenionych kuchni świata. Dlaczego? Owoce morza, wszelkie włoskie pasty czy pizze, są naprawdę ciężkostrawne – wręcz za bardzo, jak na klimat, który panuje w Italii. Tajemnicą Włochów wydają się być dodatki do dań głównych, czyli warzywa i… włoskie wina! Konkurują one z winami francuskimi, reńskimi, węgierskimi czy bułgarskimi, i to w samej tylko Europie! Posiadają swój niepowtarzalnych smak, do którego tęsknimy już po pierwszym łyku.
Słoneczne wina ze słonecznego kraju!
Włochy są jednym z najstarszych regionów na świecie, w którym uprawiano winorośl. Na terenie dzisiejszych Włoch uprawiali je Etruskowie i Grecy. Oczywiście potem przejęli to starożytni Rzymianie. Co ważne, Włochy, obok Francji należą do największych wytwórców wina na świecie. To, które z tych państw uplasuje się na pierwszym miejscu w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. We Włoszech istnieje ponad milion winnic, z których pochodzi około 15% światowej produkcji wina. Uprawa winorośli kultywowana jest w całym kraju, który w tym zakresie podzielono na 18 regionów, poczynając od Tyrolu, Piemontu i Lombardii na północy, a kończąc na Kalabrii, Sardynii i Sycylii na południu. Klimat śródziemnomorski panujący we Włoszech, z suchym i ciepłym latem oraz wilgotną i chłodną zimą, sprzyja uprawie winogron. Na terenie kraju występuje bogata sieć rzeczna. Przez terytorium kraju przepływają między innymi rzeki Pad czy Tyber. Ponadto, 22% powierzchni Włoch pokrywa bujna roślinność śródziemnomorska. Dzięki tym naturalnym uwarunkowaniom wino produkowane jest w wielu odmianach i charakteryzuje się różną jakością. Nie da się pojechać do Włoch i nie spróbować choć jednego kieliszka wyśmienitego wina włoskiej produkcji!
Wina ze słonecznej włoskiej wyspy
Sycylia jest największą wyspą włoską, leżącą na Morzu Śródziemnym. Jej historia jest bogata, a kultura barwna i różnorodna. Splot różnych tradycji i zamieszkujących ją cywilizacji miał ogromny wpływ na uprawę winogron i produkcję wina na wyspie. Stwierdzono nawet, że był to jeden z regionów, który zapoczątkował rozwój tego działu przemysłu we Włoszech. Na Sycylii uprawa winorośli kultywowana była kolejno przez Fenicjan, Greków, a następnie przez Rzymian. Kluczowym ku temu czynnikiem był sprzyjający klimat śródziemnomorski – suchy i ciepły. Przez długi czas wino wytwarzano na Sycylii jedynie na własne potrzeby, jednak ostatnie lata odznaczają się znacznym wzrostem produkcji tego trunku. Wpływ na te przemiany miało przede wszystkim pojawienie się nowych szczepów winogron, a także działalność producentów z północnych Włoch. Co ciekawe, wraz ze wzrostem ilość produkowanego wina, polepszyła się także jego jakość. Istnieje ogromna różnorodność win sycylijskich, a do najpopularniejszych z nich zaliczamy:
- Malvasia di Lipari,
- Moscato di Siracusa,
- Marsala,
- Passito di Pantelleria.
Wina sycylijskie stały się trunkiem modnym i cenionym ze względu na swoją naturalność i właściwości prozdrowotne. Słodsze rodzaje wina podaje się pod koniec posiłku, bez dodatków, natomiast młode i wytrawne trunki pija się jako aperitif.
Inne znane sycylijskie wina to:
- Nero d'Avola, czyli wino wytrawne o rubinowej barwie oraz delikatnym smaku z domieszkami wanilii i czerwonych owoców. Wspaniałe w połączeniu z pieczenią lub czerwonym mięsem.
- Nero d'Avola Cabernet, czyli wytrawne wino gronowe o owocowym smaku i doskonałej strukturze. Świetnie komponuje się z potrawami z makaronu, drobiem i ostrymi serami.
- Nero Porta Palo Bianco di Sicilia, czyli wytrawne wino gronowe o owocowym smaku z domieszkami cytrusów. Najlepiej podawać je wraz z daniami z ryb, wieprzowiny lub drobiu.
Włochy to wspaniały kraj, którego można zazdrościć jego mieszkańcom – piękne, ciepłe morze, cudne słońce, wysokie góry, smaczne jedzenie i wspaniałe winnice! Aż chce się pojechać!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze